sobota 20. července 2013

Tajemný anděl - L. J. Smith

Série: Říše temnot
Díl: čtvrtý
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 208

Říše temnot není žádné konkrétní místo. Trvale nás obklopuje. Tvorové z Říše temnot jsou krásní, smrtelně nebezpeční a pro lidi neodolatelní. Váš nejlepší přítel může být jedním z nich - jak zdrcující.
Zákon Říše temnot je naprosto jasný: lidé se nikdy nesmějí dozvědět, že Říše temnot existuje. A její příslušníci se nesmějí zamilovat do člověka. Porušení zákona má strašlivé důsledky.
Toto jsou příběhy o tom, co se stane, když někdo poruší pravidla.
Šestnáctiletou Gillian zachrání před jistou smrtí podivný anděl. Stává se jejím strážcem a s jeho pomocí se dříve nevýrazná dívka stane atraktivní a populární. Vše je perfektní. Alespoň do chvíle, než začne tajemná bytost klást podivné požadavky. Co je zač tento anděl? A co ho přivedlo z onoho světa? Gillian a jejím blízkým hrozí nebezpečí. Jak bytost dostat zpátky tam, odkud přišla?Šestnáctiletou Gillian si leckdo může splést s dívkou ze základní školy. Není ani trochu populární - má jedinou pořádnou kamarádku - a k tomu je ještě malá a drobná, takže skutečně působí mladší než ve skutečnosti je. Když ale málem umře na podchlazení, pomůže jí tajemná anděl s tím, že ještě nenadešel její čas. S jeho pomocí se s dívky takřka přes noc stane atraktivní, sebevědomá holka. Dokonce si jí začne všímat i její platonická láska. Ale vše není tak růžové, jak to na první pohled vypadá. Pravda: Gillian má najednou vše, po čem kdy toužila. Ale anděl se začíná chovat podivně a má zvláštní požadavky. Gillian musí něco udělat, než se stane něco lidem, které má ráda.

Příběh je o šestnáctileté Gillian. Kniha se vlastně docela hodně zabývala jenom tím, jak se z šedé myšky stala úžasná kráska. Ale to  nic nezmění na tom, že místy byla Gillian jako padlá na hlavu. Asi mám všeobecně něco proti hrdinkám, které jsou schopny udělat v podstatě cokoliv, jenom aby si jich někdo všiml a byly populární. A k tomu je tady ta věc s andělem. Teda já chápu, že jí hodně pomohl a tak, ale vždyť ona by bez něj neřekla ani ň a prostě mi přišlo, že s ní jenom manipuluje. I když neříkám, že vždycky byl tak špatný a tak. A když si tak vezmu Gillianinu situaci, asi není tak nepochopitelné, že mu tolik důvěřovala. Protože její máma hodně pila a táta se před Vánocemi vypařil, i když asi ne nadlouho. A do toho všeho hrdinčina platonická láska. Nechci říct, že bych hrdinku nějak nenáviděla nebo tak, protože její příběh byl doopravdy zajímavý, ale úplně mi s tím svým chováním nesedla. Když to tak vezmu jedinou další postavou, které se dostalo většího prostoru byl sám anděl. A ten mě doopravdy zaujal. Jeho osud a vůbec všechno okolo něj měla autorka hodně dobře promyšlené. Ale celkově nebyly postavy nic, co by nějak zvlášť ohromilo.

Autorka je známá svým jednodušším stylem a tenoučkými knížečkami, které můžou být někdy dost jednoduché. Pravda ale je, že i Smith umí překvapit. Protože o tom co je anděl ve skutečnosti zač, nebudete mít ponětí do několika posledních kapitol. Ale to nic nemění na tom, že značná část knihy je jenom o Gillianině popularitě a jak se dostávala nahoru a o tom, jak se sbližovala s andělem. Nějaké akce se dočkáme až na úplném konci, což je škoda, protože jinak byl autorčin nápad fakt skvělý. Co ale bylo z celé knihy úplně nejhezčí, byl závěr. Nemůžu si pomoct, ale doopravdy mě dojal.

Celkově je tato kniha na autorčiny poměry velice zdařilou. A přestože se mi líbila, něco tomuto dílu chybělo, aby se mě líbil stejně jako Černá magie. Myslím, že to bude v té akci, která byla vměstnaná až do samého konce. A navíc nemáte o Říši temnot skoro celou knihu ani ponětí. Ještě chci pochválit obálku, protože je skutečně krásná, i když mi přijde, že ta holka má tak trochu šílený pohled. Každopádně se jedná o velice příjemné odpočinkové čtení - na léto ideální. Knížku doporučuji a můžu jenom doufat, že další díly budou přinejmenším dobré jako tento.

 Moje hodnocení: 7/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

1 komentář:

  1. Táto séria je pre mňa príjemným prekvapením od Smithovej, zatiaľ sa mi páči, je to také milé oddychové, aj dokáže prekvapiť, ale aj to je také nič moc. Určite sa teším až nám vyjde tento diel, len dúfam, že autorka konečne dodrží svoje vlastné zákony a zabije konečne niekoho, kto ich porušil, alebo zatiaľ sa tomu úspešne "sladko" vyhýba, čo sa mi nepáči 8(

    OdpovědětVymazat