čtvrtek 11. července 2013

Černá magie - L. J. Smith

Série: Říše temnot
Díl: třetí
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 248

Říše temnot není žádné konkrétní místo. Trvale nás obklopuje. Tvorové z Říše temnot jsou krásní, smrtelně nebezpeční a pro lidi neodolatelní. Váš nejlepší přítel může být jedním z nich - jak zdrcující.
Zákon Říše temnot je naprosto jasný: lidé se nikdy nesmějí dozvědět, že Říše temnot existuje. A její příslušníci se nesmějí zamilovat do člověka. Porušení zákona má strašlivé důsledky.
Toto jsou příběhy o tom, co se stane, když někdo poruší pravidla.
Sestřenice Thea a Blaise ovládají magii, ale každá toto umění využívá jinak. Divoká Blaise svádí jen tak pro zábavu své spolužáky, aby je pomocí kouzel dováděla téměř k šílenství. Klidnější Thea se hned první den školy zamiluje do obyčejného chlapce a pokouší se ho získat pomocí bílé magie. Obě poruší zákony Říše temnot, a to se neodpouští. Zachrání se dívky pomocí zakázaných kouzel, nebo je čarování zničí? Co je Thea ochotná obětovat své lásce k člověku?


Thea a Blaise jsou sestřenice, ale vzhledem k tomu, že obě přišly velice brzy o své rodiče a vyrůstaly spolu, berou se jako sestry. Obě ovládají magii, ale to je jedna z mála věcí, co mají společné. Kvůli divoké a nespoutané Blaise, která přivádí všechny kluky k šílenství díky své magii, už byly vyloučeny z mnoha škol. A jestli tady zase něco provedou, skončí u tety Uršuly v klášteře. Thea je odhodlaná udělat babičce radost a navíc nechce skončit v klášteře. Ale hodné a vždy té klidnější ze sestřenic se přihodí něco neodpustitelného. Zamiluje se do člověka... Ale dívky jsou především čarodějnice a potýkají se i se zakázanými kouzly, která by je mohla dostat do pěkného maléru. Protože zahrávat si se zákony Říše temnot, se nevyplácí.

Příběh je vyprávěn z pohledu té lepší ze sestřenic. Thea je hodná, klidná a má ráda zvířata. Nikdy nemusela být vyloučena z žádné školy, protože za to ostatně mohla Blaise, ale vždycky si zahrála na spolupachatelku, protože má Blaise ráda jako vlastní sestru, přestože jsou obě úplně jiné. A to myslím doslova, protože autorka klade v knize velký důraz i na odlišný vzhled dívek. Jenže pak se to zvrtne a ona se zamiluje, čemuž se ze začátku strašně brání, ale v průběhu knihy jí dochází, že je to vlastně pravda. Na druhou stranu Blaise, která svádí kluky různými kouzly a nutí je dělat, co sama chce. Miluje zábavu a je ráda středem pozornosti a vůbec je to ten typ holky, co si myslí, že má ve všem pravdu. Opět tady je ta velice častá situace, kdy jsou dvě dívky jako oheň a led. Thea vždycky ta nejhodnější a Blaise ta špatná. Ze začátku to vypadalo, jako by autorka skutečně chtěla celou knihu jet v těchto kolejích. Ale průběhem knihy se ukazovaly ještě další stránky dívčiných povah, což bylo jenom dobře. Celkově můžu říct, že mě v této knize autorka - nejen co se postav týče - velice příjemně překvapila. Thea měla duši, líbilo se mi, že není tak strašně plochá jako třeba Elena, ale že v sobě doopravdy něco má. Z jejího pohledu se navíc nečetlo vůbec špatně. Vlastně můžu říct, že jsem si hlavní hrdinku, i když místy byla trošku padlá na hlavu, oblíbila. Což vesměs platí i o její sestře Blaise, která místy byla tím svým chováním strašně dětinská, ale nakonec to s ní nebylo tak špatné.

Autorka si vymyslela úžasné prostředí pro své knihy a mám takový pocit, že v tomto díle se jí konečně podařilo ho využít. Kniha měla promyšlenou zápletku, která byla postupně velice dobře - na autorčiny poměry - rozvíjena. Styl autorky se příjemně čte, takže není problém mít knihu za jedno odpoledne přečtenou. Navíc děj plynul velice příjemně, byla tam akce a na okraji toho všeho byla láska čarodějnice k člověku - to je zápletka, která je ve všech dosud vydaných knížkách z této série, ale pokaždé se setkáváme s jinou tajemnou bytostí, což celou tuhle věc dělá zajímavější. Navíc na konci byl jeden takový hezký náznak, který by se dal v dalších dílech s jinými hrdiny hezky rozvést, takže doufám, že mě tato série ještě překvapí.

Celkově mě kniha příjemně překvapila. Kdyby všechny knihy od autorky byly jako tato, tak bych si vůbec nestěžovala. Klidně si troufám říct, že tento díl z Říše temnot se mi líbil víc než Temné vize - a to je, co říct, protože ty se mi líbily hodně. Jedná se zkrátka o knížku, kterou jsem si v tomto letním nečasu zkrátila dlouhou chvíli a neprohloupila jsem. Ještě bych ráda řekla něco k obálce, protože pro obálky u této série mám prostě a jednoduše slabost - a tahle je zvlášť zdařilá. Každopádně knihu doporučuji! ;)

Moje hodnocení: 8/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

1 komentář:

  1. Akurát včera som dočítala 8) Celkom fajnová knižka, taká jednoduchá Smithovská. A Blaise bola parádna potvora 8D

    OdpovědětVymazat