sobota 22. června 2013

Bitva o labyrint - Rick Riordan

Série: Percy Jackson
Díl: čtvrtý
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 384

Jmenuji se Percy Jackson... Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnější.
Tábor polokrevných už není, co býval. Luke s Kronovou armádou se snaží dostat se za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrint. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat, důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli, zmást, dohnat k šílenství a zahubit...
Percy se vrací do Tábora polokrevných a opět tomu předchází pěkná řádka nepříjemností. V Táboře je navíc všechno, co zná naruby. Nejlepšímu kamarádovi Groverovi hrozí, že ztratí licenci pátrače a to už by nemohl pátrat po ztraceném bohu přírody Panovi. Annabeth a někteří další si myslí, že by mohl být ukryt v Labyrintu, který navrhl a postavil Daidalos. Labyrint by se ale mohl stát osudným pro celý tábor. Annabeth vyslechne věštbu Orákula a vydává se se svými dvěma kamarády a Tysonem na výpravu, na které pátrají po Daidalovi, aby překazili Lukův plán. A stále je tu Nico.

V tomto díle je snad nejvíc znát, že Percy skutečně dospívá. I když nemůžu říct, že by se neměnil už v průběhu předchozích tří dílů. I když spousta rysů mu zůstala. Stále je tady pro své přátele a pomáhá jim, i kdyby ho to mělo stát život. Do dobrodružství se vrhá po hlavě bez nějakého zvláštního promyšlení následků. Zkrátka je pořád hodně impulsivní a akční. Ale postupně se začínají měnit i Percyho city. Zvlášť k jedné osůbce, s kterou mu navíc bude štěstí dosti přát.

Co do dalších postav. V tomto díle se znovu setkáme s Percyho "bratrem" Tysonem, které ho mám když to vezmu kolem a kolem ráda. Možná radši než Grovera, který měl beztak nejvíc prostoru v prvním díle a od té doby už nemyslí skoro na nic jiného než na ztraceného boha přírody Pana. Na druhou stranu Annabeth jsem si oblíbila snad ještě víc než v předešlých dílech, protože se konečně doopravdy rozhodla a konečně se natolik odvázala, aby projevila své city. Myslím, že za zmínění také stojí lidská dívka Rachel, která se nedopatřením dostala do Annabethiny výpravy. Rachel byla vlastně trochu vlezlá a pořád se zajímala o svět hrdinů a jak to v něm chodí, takže asi taky trochu praštěná. Ale rozhodně to nebyla špatná postava.

Autorův styl - a vlastně celého Percyho - mám díl od dílu radši. A nemá to jenom co do činění s Percym, který je absolutně perfektní vypravěč. Tady bylo totiž ještě něco malého navíc a to malinká špetička lásky. Takže se budu modlit, aby to těm dvěma do budoucna klaplo. Perfektní bylo, že tento díl byl plný akce, při které jenom tajíte dech, ale střídaly ho momenty, kdy se prostě musíte smát, protože autorovy vtipy a vůbec celé poznámky jsou úžasné. A dějová stránka se pořád krásně zaplétá, takže jsem upřímně zvědavá, co přinese další díl. A co se týče obálky. Nemůžu si pomoct, ale k té knížce tak sedí, že už se mi libí.

Percy dostává právem od čtenářů velice vysoká hodnocení, protože je v něm tolik originálního a celkově je to skvělé čtivo, od autorova stylu až po skvělé postavy a dějovou linku. Kniha je bezkonkurenční, protože se jedná o velice příjemný způsob jakéhosi učení, ale především zážitku z knihy samé. Těžko říct, ale když už mám za sebou čtvrtý díl, je to takové nostalgické, že už mi zbývá přečíst jenom poslední díl Percyho. Každopádně knihu doporučuji, protože - jako ostatně celá série - je perfektní.

Moje hodnocení: 10/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Žádné komentáře:

Okomentovat