čtvrtek 30. května 2013

Skrytá - Marianne Curleyová

Série: Avena
Díl: první
Počet stran: 288
Nakladatelství: Jota 2013


První část fantasy trilogie o andělech a lidech, o věčném boji dobra a zla. Tihle andělé nejsou žádné laskavé a usměvavé nehmotné bytosti, naopak se spíš podobají lidem, jejichž duše mají ochraňovat. Není jim cizí pýcha, marnivost, závist, ale ani upřímné přátelství a láska.
Ebony vždycky věděla, že je jiná. Odlišovala se svýma fialovýma očima a její úzkostliví rodiče ji po celé dětství drželi na farmě v odlehlém údolí, kde ji i sami vzdělávají, chránili ji před každým nebezpečím - skoro jako by ji skrývali. Jenže teď se v Ebony něco mění. Něco, co se skrýt nedá. Dívka září, každým dnem je o něco krásnější a silnější. Když jedné osudové noci potká zvláštního, citlivého Jordana, něco uvnitř ní vybuchne - něco, co je vidět z nebes, něco, co od základů promění její dosavadní život. Ebony zatím neví, že je uloupený anděl, ukrytý na zemi. Jenže teď, když ji nebesa našla, budou ji chtít zpátky.


Ebony se vždycky lišila od svých vrstevníků. Na první pohled jsou to její fialové oči. Ale i další věci: síla, rychlost, lepší smysly a teď se jí navíc ještě objevuje něco na zádech. Jednou, když jde s kamarádkou Amber do klubu, potká zvláštního kluka Jordana, do kterého omylem vrazí větší silou, než by bylo obvyklé. Povídají si a Ebony i Jordan cítí, že mezi nimi vzniká jakési pouto. Ani jeden netuší, co to je za pouto a ani jeden netuší, že Ebony je vlastně anděl. Ale jejich setkáním před klubem vše teprve začalo.

Kniha je vyprávěna z pohledu dvou hlavních hrdinů - tedy Jordana a Ebony. Za sebe můžu říct, že mě - vlastně postavy celkově - docela zklamaly. Jordan mi sedl asi o setinu víc než Ebony. Nevím, ale místy mi přišel dost zabedněný. To, co normální čtenář pochopil hned na parkovišti před školou, on pochopil na konci knihy. A jestli v příštím díle udělá to, co si myslím, tak teda nevím, nevím. Na druhou stranu Ebony. Jo, je to přesně ten typ hrdinky, který ví, že je něčím zvláštní a pro všechny by snesla modré z nebe a všechno potřebuje vědět. Na můj vkus až moc plastická a nereálná postava. Za zmínění rozhodně stojí princ Luka - tedy ten nejhorší z nejhorších. Netuším proč, ale přišel mi jako nejlepší postava knihy. Doufám, že ho v příštím díle bude víc. No a nakonec Thane. Ten nejlepší, nejdokonalejší, všeuměl ze všech andělů. Až moc dokonalý hrdina na to, že anotace říká, že mají andělé i chyby jako pýchu atd. Ale přesto můžu říct, že jsem si Thana poměrně oblíbila. Postavy se každopádně autorce moc nepovedly. Přitom kdyby je trochu víc propracovala, mohly být doopravdy skvělé. Škoda.

Co musím autorce nechat je styl psaní. Autorčin styl je lehký a svěží, čte se neskutečně rychle - na tom mají podíl i krátké kapitoly. Po dějové stránce musím říct, že jsem čekala něco jiného. Příběh a nápad bych mohla vyzdvihnout - skvělé, i když trochu tuctové - ale na druhou stranu promyšlenost děje a jeho zpracování bylo trochu horší. Zkrátka si myslím, že potenciál, jež kniha má, nebyl využit. Navíc se valnou část knihy jenom povídá a povídá a když už je nějaká akce, tak působí strašně uměle a navíc jí tam tolik ani není. A to ani nemluvím o zvláštních konverzacích a o tom, že kniha neměla žádná překvapení a byla až neuvěřitelně předvídatelná. Všechno trochu bystrému čtenáři muselo dojít hned na začátku knihy. K tomu mi někdy připadalo, že návaznost knihy je taková zvláštní. Jako by autorka vynechala větu.

A teď k té absolutně nejlepší věci na celé knize. Tou je autorčin nápad s dimenzemi - doufám, že se o nich v dalších dílech bude psát víc, protože v tomto díle se o nich zase tolik nemluvilo. I všechny tvory autorce chválím. Celkově bylo prostředí, do kterého byla kniha zasazená, zdařilé. Nedá se říct, že bych byla z knihy zklamaná, ale ani z ní nejsem nijak zvlášť nadšená. Jako pouhá oddechovka na dlouhé odpoledne je však ideální. Asi nebyla úplně mým šálkem kávy, ale přesto nemůžu říct, že bych se netěšila na další díl, protože ta série by s propracovanějšími postavami a tajuplnějším dějem byla úplně perfektní. Málem bych zapomněla pochválit absolutně dokonalou obálku, která - co si budeme povídat - na první pohled upoutá. Knížku bych doporučila spíš mladším čtenářkám.

Moje hodnocení: 5/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Jota.

1 komentář:

  1. Toto si určite plánujem prečítať, tá anotácia ma zaujala 8)

    OdpovědětVymazat