pondělí 13. května 2013

Nikdy neříkej navždy - Ali Cronin

Série: Láska, sex, touha
Díl: první
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 288

Sedmnáctiletá Sáta byla poslední z party, kdo neměl OPRAVDOVÉ zkušenosti s kluky. To se ale změnilo a teď prožívá svoji první velkou lásku. Na dovolené ve Španělku potkala báječného kluka - Joea a všechno je téměř super... alespoň ze začátku. Zničehonic však Joe zmizí, nezvedá telefon, neodpovídá na zprávy. Co když Sáru jen využívá? Podaří se jí odhalit pravdu?

Sára je normální puberťačka a jediná panna v celé partě. Ale to bylo. V létě na rodinné dovolené totiž poznala absolutně úžasného kluka - Joea. A nevinnost vzala za své. Veškeré možné chvíle od té doby tráví spolu. Když se potom blíží konec dovolené, Sára je z toho absolutně na zhroucení. Ale Joe jí před odjezdem slíbí, že jí zavolá a to Sáru přesvědčí, že jejich letní románek má nějaký smysl. Jenomže Joe se neozývá a Sáře se sny pomalu začínají hroutit, ale po čtrnácti dnech se Joe uráčí a zavolá jí. Ta je z toho samozřejmě štěstím bez sebe a hned za ním jede na víkend. Ale co když to s ní Joe nemyslí skutečně vážně?

Kniha je vyprávěna z pohledu Sáry. Z toho, že je jediná v partě, co je ještě pořád panna, nemá žádné zvláštní mindráky. Spíš jí samotné připadá, že na to nějak nemá. Sára je dost naivní a místy to směřuje až k hlouposti. Joe jí neodpovídal na SMS, nevolal jí nic, ale ona ne pořád a pořád mu psala a jakoby neregistrovala, co jí řekl, ho pořád omlouvá! Stal se pro ni absolutním idolem a ideálem a ví, že si jsou souzeni po prvním polibku. Ne, tohle je jedna z postav, kterou v životě nepochopím a ani se o to nebudu snažit, kdybych měla dopadnout jednou absolutně stejně. Co se týče dalších postav, není moc co říct. Joe mi byl nesympatický a když vedl se Sárou nějaký rozhovor (to bylo hlavně na začátku a potom byli furt jen v posteli), připadal mi strašně jednoduchej, ať si studuje, co studuje a to jak se potom choval - no úplně na hlavu. Další postavy tu neměly nijak zvlášť výsadní postavení. Akorát potom se jim dostalo o malinko víc prostoru k vyjádření myšlenek, když se s nima rozhádala - překvapivě - kvůli Joeovi.

Nemůžu říct, že by autorka psala vyloženě špatně - to ne. Její styl je poutavý, ale kniha nemá žádný spád, žádnou myšlenku, žádný děj, neděje se nic jiného, než řešení zamilované Sáry do kluka, o nichž je hned jasné, jak to mezi nimi dopadne, ať se to autorka snažila ututlat nebo nesnažila. Navíc ta hrozivě velká hromada klišé. Už to, že je Sára jediná panna v partě je varující. Druhé: na dovolené pozná kluka, s kterým se to pochopitelně změní. No a dál ani nebudu jmenovat. Joe po x letech napsal a Sáru nenapadlo nic lepšího než za ním přihopkat a vyspat se s ním. A také mě strašně rozčilovalo, jak autorka snad na žádné stránce nezvládla vynechat jedinou narážku na sex. To si doopravdy mysli, že teenageři nemyslí na nic jiného a o ničem jiným ani nemluví? No to teda šlápla dost vedle.

Na závěr akorát můžu říct, že obdivuju, že tohle zvládl někdo napsat a dát vydat. Kniha mě absolutně zklamala a to anotace zněla tak poutavě! Těšila jsem se na lehký dívčí román, u kterého se zasměju a pobavím a namísto toho mi na každé další stránce pomalu ale jistě dávaly sbohem další a další mozkové buňky. Přitom knížka, kdyby si s ní autorka lépe poradila, má jakýs takýs potenciál, který by z knihy mohl udělat poměrně obstojný dívčí román. Takhle to je jenom dvě stě stran nudy. Ale obálka tohoto dílu je doopravdy nádherná, ostatně i u dalších dvou dílů. Bohužel si nejsem jistá jestli mám odvahu pustit se do dalších dvou knih série od této autorky. Pokud však nejste nijak zvlášť nároční a hledáte knížku s naivní hrdinkou a knihu, která absolutně postrádá děj, jste na správné adrese.

Moje hodnocení: 3/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

1 komentář:

  1. Já se na knihu těšila a chystala jsem se ji přečíst... no, raději si to ještě rozmyslím.

    OdpovědětVymazat