čtvrtek 11. dubna 2013

Vlčí krev - Michaela Burdová

Série: Syn pekel
Díl: první
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 256

Vydejme se do Velwetie, tajemné země obývané Temnovlky - nesmrtelnými bytostmi, ze kterých jde strach a lidé jsou pro ně pouhou kořistí.
Minulost vlkodlaka Nerana, nazývaného Syn pekel, je s Temnovlky pevně svázána. Pouze čarovný nektar Étarlininy slzy by mu mohl pomoci se odpoutat a zvrátit svůj osud. Musí uzavřít spojenectví s elfkou Liadel, kterou ze srdce nenávidí. Podaří se mu odhalit její tajemství? Bude Neranovi odpuštěna dávná zrada? Ve Velwetii mezitím propuká boj temných sil - třinácti démonů. Neran je vtažen do bitvy o moc. Kdo zvítězí, rozhodne o osudu celé země.
Země Velwetie je už dávno zemí Temnovlků. Lidé jsou pro ně pouhou kořistí a proto není divu, že jsou Temnovlci loveni. Vlkodlak Neran má s Temnovlky společnou minulost a probrala ho až ta nejhorší věc, co mohl udělat. Proto potřebuje čarovný nektar Étarlininy slzy. Ale není v jeho silách získat ho. Proto uzavře dohodu s elfkou Liadel. Dvanáctý démon je probuzen. Kde je třináctý? A jak do toho všeho zapadá tajemná Liadel, jež se nezdá být vůbec taková, jakou ji dřív znal?

Kniha je - ostatně jako všechny od této autorky - psána v er formě. Hned prolog je velice poutavý, ale zároveň absolutně nic nevysvětlující, že mě to přinutilo hned pokračovat. V průběhu bylo hezké sledovat, jak se začínají spojovat ty souvislosti, až vám dojde o čem vlastně ten prolog byl. To byla vůbec jedna z nejlepších věcí na této knize, což je docela smutné, protože má očekávání byla obrovská.

Co se mi na celé knize zdálo nejhorší, byly bohužel postavy. A to se mi často nestává. Žádnou jsem si vyloženě neoblíbila. Jenom mi připadaly lepší v porovnání s hlavním hrdinou Neranem, který byl tak nijaký, neoriginální. Patří mezi ty hrdiny, kteří jsou prostě špatní, ale chce být lepší a tak úplně mu to nejde. A to ani není dost přesné, myslím, že to měl být autorčin záměr, ale Neran na to prostě neměl, nebylo to věrohodné. A když byl u té nymfy a řekl: "Příroda" ani nekomentuji. Neran je absolutně nedůvtipný, i když se z něho snažila autorka dělat tvrďáka a ohromného vtipálka. Ani Liadel mi úplně nesedla, i když si myslím, že vyprávění o ní by bylo mnohem lepší, než aby to bylo pořád jenom o Neranovi. Protože si myslím, že číst o tom, jak se to v ní všechno bouří a protiřečí by bylo zkrátka a jednoduše zajímavější. Aragen byla sice strašná potvora a místy byla vyprávění o ní až v naprostých extrémech, byla jedinou z postav, která nebyla absolutně plochá. Z toho asi vyplývá, že jdou autorce víc záporné postavy.

Stojím si za tím, že Míša psát umí - to bez debat. Její popisy jsou barvité, krásné, živé, čtenáře nenudí a představivost nám pracuje na plné obrátky. Básničky uvádějící každou kapitolu byly krásně propracované, seděly k tématu a celý příběh podtrhovaly. Celkově je autorčin styl náramně čtivý a stránky se otáčí rychle. Co mi ale místy doopravdy nesedlo, byl výběr slov. Nesnažím se zpochybňovat její nový svět - protože autorce se povedlo přijít s něčím originálním a nápad to byl ostatně skvělý - ale používat slovo sexy, mi prostě přišlo přehnané. Navíc má podle mě autorka dost obsáhlou slovní zásobu na to, aby nemusela opakovat slova. Ani dialogy bohužel nepatří mezi nejlepší věc v knize. A za ten konec bych vraždila.

Možná to vypadá, že se mi knížka nelíbila, ale není to tak úplně pravda. Spíš jsem čekala, že když už má vydáno sedm knih a její Křišťály moci se mi doopravdy moc líbily, že Míša bude ještě lepší autorkou a tato kniha mě proto do jisté míry zklamala. Hlavní myšlenka byla dobrá a zajímavá, ale v tom provedení se to potom trochu zvrtlo. Postavy mohly být promyšlenější. Osobně si myslím, že potenciál, jež kniha má, nebyl využit. Ne dostatečně. Ale mapa a obrázky hrdinů, které v knize jsou a kreslila je sama autorka, jsou nádherné (hlavně ta mapa, která jen tak mimochodem přijde dost vhod). Na druhou stranu ale musím přiznat, že na druhý díl se stejně těším a doufám, že se mi bude líbit víc. Knihu rozhodně nedoporučuji zběhlým čtenářům fantasy. Spíš těm co v něm začínají a hledají, co by se jim mohlo líbit.

Moje hodnocení: 6/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Žádné komentáře:

Okomentovat