sobota 9. března 2013

Věž zkázy - Michaela Burdová

Série: Křišťály moci
Díl: třetí
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 280

Ochráncem dalšího Křišťálu moci je poslední Pán ohně! Neilin od něho potřebuje křišťál získat. Proto se společně se svými přáteli vydává do nebezpečí Nar'doxu přímo do spárů Isgraëla, který touží po její smrti. Drak je ale otrokem zlé vůle a dobrovolně křišťál nevydá. Jak se s tím Neilin vypořádá?
Ibraxirové pohltili Smaragditt a naděje na záchranu se rozplynula. Království lidí padne. Zabrání tomu někdo? A co když někoho z hrdinů čeká smrt?Neilin a její přátelé už vědí, kde a u koho musí hledat další křišťál. Musí jít za samotným Pánem ohně. Proto se Neilin, která si je jistá tím, že zvládne křišťál od Pána ohně získat, se svými přáteli vydává do Nar'doxu. Všichni si samozřejmě uvědomují, jak nebezpečné to pro všechny je, zvlášť pro Neilin. Vždyť jdou Isgräelovi přímo do rány. A jestli je tam objeví - na to nechce skupina ani pomyslet. Jenže Neilin musí jeho křišťál získat za každou cenu. Zvlášť teď když na Smaragdittu je válka v plném proudu a naděje na záchranu lidského království je mizivá. Nikdo už nezabrání tomu, aby království padlo. Hrdinové zatím putují dál k Nar'doxu a po cestě potkávají spoustu stvůr, které si chce Isgräel podřídit. A do toho všeho je tu ověřovaná i loajalita celé skupiny. A možná nějakého hrdinu čeká smrt...

Kniha je psána v er formě. Úplně první kapitola se týká naprosto neznámého kluka Kima, do jehož vesnice přiletí drak se Sorganem a o chvíli později ji napadnou ibraxirové. Takový začátek jsem opravdu nečekala, ale byl zajímavý a takový - přestože trochu tvrdý - miloučký. Jo já vím, že to jsou v podstatě opozita, ale přesně tak jsem to v knize vnímala. Ale není problém se díky tomu vrátit zpátky do děje celé tetralogie. Autorka už se se čtenáři v tomto dílu skutečně nijak nepáře (i když tak už to do jisté míry bylo i v minulém). Nebojí se zranit hrdiny a znovu a znovu je přivádět do smrtelných nebezpečí.

Vztahy hrdinů jsou na začátku knihy dost na ostří nože. Minimálně co se týče Awrixela a Neilin. Po tom, co se políbili - když se hádali - se z Awrixela zase stal zapálený bojovník a Neilin je z toho pořádně zmatená, ale také se cítí neuvěřitelně dotčená. Naopak Ellnesa a R'Tiles se k sobě začínají chovat jinak a vzniká mezi nimi mnohem hlubší vztah než kdy dřív. Ale je to láska? Každopádně se v tomto díle zase shledáváme i s Lejou - sestrou Neilin. V prvním díle mi připadala hodně statečná a tak, ale najednou mi připadá, že statečnější byla vždycky Neilin.

Postavy v této sérii prostě miluju. Dost možná s tím má, co do činění fakt, že např. Neilin, i přestože má zachránit celou Mianthilii, tak není žádná jednoduchá holčička, ale prostě postava, která má osobnost a není nijak průhledná. A přesně takhle se to má i se zbytkem postav. V knize se opět setkáváme s Ellnesou a R'Tilem. A konečně se tu opět setkáme se Sorganem a Terien. Tedy ve větší míře. A samozřejmě nechybí král Edrian, Leja, Roliand a Leonis a další, ale ty už nejsou natolik důležité. Líbí se mi navíc, že autorka má očividně ještě spoustu plánů, co se vztahů mezi hrdiny týče. Celkově jsou autorčiny postavy úžasně promyšlené a jejich životní příběhy jsou skvělé.

Míša má úžasně obsáhlou slovní zásobu a osobně si ji už řadím mezi nejlepší autorky. Strašně se mi líbí Míšin smysl pro detail a popisování, jak přírody, počasí, pocitů, tak i vřavy a bitvy. K tomu je její psaní poutavé a zajímavé, čemuž ještě dopomáhá skvělá dějová stránka knihy. Navíc je tu spousta zakomponovaných myšlenek, které když si čtenář uvědomí, je pro něj čtení skutečným zážitkem. Tento díl je navíc už podle anotace dost zajímavý. Je v něm spousta akce a boje (jak v bitvě na Smaragdittu, tak i co se skupiny putující do Nar'doxu týče). Zároveň je tu ale spousta scén klidnějších, milejších a celkově něžnějších. I když teda ten konec teda byl! Jako kdybych neměla po ruce hned další díl, pravděpodobně by se mnou nebylo k vydržení.

Celkově jsem z knihy nadšená. Nedovoluji si říct, že se mi zatím líbí nejvíc, protože on každý má něco do sebe. Děj byl plynulý a svižný, všechno dávalo naprosto dokonalý smysl. Postavy jsou i nadále skvěle vykresleny, stejně jako vztahy mezi nimi. Obálka je tím svým podivným způsobem hezká a navíc knihu dokonale vystihuje. I když si Nar'dox osobně představuju jinak. Každopádně je tato série absolutně úžasná a já ji můžu jenom doporučit!

Moje hodnocení: 10/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Žádné komentáře:

Okomentovat