pondělí 11. března 2013

Minotaurus - Michaela Burdová

Série: Křišťály moci
Díl: čtvrtý
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 296

Tajemný labyrint v horách ukrývá tvora, který dávno zapomněl, kým býval. Přesto čeká na Vyvolenou, která ale jeho hlas slyšet nechce. Isgraël mezitím chystá poslední úder, který zmaří všechny naděje na záchranu. Nikdo ale netuší, že přitom osvobodil prastaré zlo, před kterým nikdo neuteče...


Pro další křišťál musí Neilin a její přátelé do tajemného labyrintu, kde žije minotaurus. Úkol to však bude tím těžší, že tvor už dávno zapomněl, kým býval, a že skupina neví, co od něj může čekat. To by ještě nebylo tak špatné - vždyť si poradili i s posledním Pánem ohně! Ale Awrixel je mrtvý. Neilin získala třetí křišťál, ale po smrti svého milovaného odvrhla celé proroctví a odmítá se vydat do labyrintu pro další. A když se objeví naděje pro Awrixelovu záchranu, Neilin neváhá. Isgraël mezitím spřádá další plány. A protože ještě neví, že se Neilin vzdala proroctví, jeho další tah je ještě ničivější než všechny předešlé. Probudil totiž pradávné zlo, před kterým se nikdo neschová. A další jeho plán, přestože je velice troufalý, se dává do pohybu vzápětí. Vrátí se Neilin zpátky ke svému poslání nebo vše obětuje lásce k Awrixelovi?

Kniha je opět psána v er formě. Hned v první kapitole se setkáme s pohledem Temné elfky Leonis (která je sestrou Ellnesy), jak s Isgraëlem jedou probudit právě jednu z největších zápletek celé knížky. Tedy pradávné zlo, na které kdysi on a jeho bratři uvrhli kletbu. Jenže Isgraël už je skutečně zoufalý - vždyť měl jeden křišťál celá ta léta přímo pod nosem! Démon zla je mu tímto podřízený, ale přesto je mnohem mocnější než Isgraël, jemuž je nucen říkat pane, protože je v Mianthilii už od pradávna. Mnohem dřív než na zemi sestoupili Neposkvrnění. Autorka se do této knihy skutečně pořádně obula. Nikdy si nejste absolutně jistí, který hrdina tedy vlastně přežije a nebo jestli nebude v následující chvíli mrtvý. Tato nejistota se mi velice líbila, i když mě místy zároveň přiváděla k šílenství.

Neilin se jako hlavní hrdinka v tomto díle skutečně vyznamenala. Jo, mluvím trochu ironicky. Neilin je zničená po smrti milovaného Awrixela a vzdává se svého poslání. Nakonec, když zjistí, že pro ni a Awrixela není nic vyloženě ztraceno, se pustí do spleti magie. Ale proroctví se jí stále drží, síla křišťálů je s ní a minotaurus ji stále volá k sobě. Sice se tu Neilin chová jako pěkný sobec, ale překvapivě mě to ani tolik nevadilo. Zároveň v sobě, ale měla něco vášnivého, bojovného a vzdorného a to se mi moc líbilo. Celkově si myslím, že Neilin hodně dospěla za celou tu cestu po křišťálech.

Hrdinové jsou stejně jako v předešlých dílech série úplně boží! Autorka nám už v minulém díle naznačila, že vztahy budou trochu komplikovanější a fakt je takový, že to tak skutečně bylo. Ale velkou radost mi udělalo, že Sorgan a Terien měli víc prostoru k tomu předvést se jako pár. A Leja a Edrian už by konečně také mohli být šťastní, když zvládli odloučení kvůli válce a teď už můžou být spolu. Ale je tu Narr - démon zla - a ten všechno ještě více zašmodrchá. Zároveň se tu objeví i pár nových postav, z nichž jsem si oblíbila především Aroda - kvůli jeho upřímnosti, čestnosti a odvaze.  Především teda upřímnosti, protože Neilin to fakt potřebovala. A samozřejmě je tu také Ellnesa a R'Tiles, kteří se k sobě začínají docela dost mít. Celkově je tento díl, co se týče vztahů dost náročný. A jak to nakonec bude s oživením Awrixela si musíte přečíst.

Autorka si s tímto dílem dost vyhrála. Celý příběh má pořádný spád a nejistota a strach o hlavní hrdiny se úpěnlivě drží po celou dobu čtení. Ale je i hodně emotivní. Z pomalejších a klidnějších scén to stále skáče k tomu druhému, což jen podtrhuje čtenářovu nejistotu a netrpělivost, jak to vlastně všechno dopadne. Autorka zde stále hodně popisuje - a já to miluju, protože její slovní zásoba je obrovská - ale ne tolik jako ve svých předešlých knihách. A když k tomu všemu připočtete úžasně poutavý styl psaní i děj samotný, je Míša skutečně skvělá spisovatelka.

Celkově si myslím, že autorce se závěrečný díl povedl, i když - možná jsem výjimka - mi přišlo, že ten konec byl tak strašně rychle. Ale bylo to perfektně napsané. A když k tomu připočtu skvělé hrdiny a skvělý závěr, je to jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Možná vůbec. A totéž platí o celé sérii. Navíc autorka umí probudit v čtenáři všechny ty emoce a já jsem na konci prostě brečela jako želva. Obálka je opět taková svým zvláštním způsobem hezká a k sérii se skvěle hodící. Celou sérii Křišťálů moci doporučuji, protože to je skvěle vymyšlený nový svět s úžasnými hrdiny.

Moje hodnocení: 10/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Žádné komentáře:

Okomentovat