středa 13. února 2013

Moře nestvůr - Rick Riordan

Série: Percy Jackson
Díl: druhý
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 304

Po klidném školním roce se na mně valí další problémy.
Poslední den školy to začalo! Hodina tělocviku se proměnila ve vybíjenou s lidožravými obry a Grover se dostal do průšvihu.
Další špatná zpráva: Táboru polokrevných hrozí zničení...
Vydáváme se s přáteli na výpravu, ze které se nemusíme všichni vrátit živí...
Jdeš do toho s námi?
Percymu se konečně podařilo vydržet na škole celý rok. Ne, že by to bylo zas až tak těžké s přístupem některých učitelů. Všechno to však šlo do kytek poslední den, kdy si Percy a jeho spolužáci chtě nechtě museli zahrát vybíjenou s kanibaly a Percy byl nakonec označen za toho, kdo zničil celou tělocvičnu a jeho fotka je v lidských novinách. Díky tomuhle se však Percy zase setkal s Annabeth a dostává se do Tábora polokrevných, kde konečně zjistí, co že se s Táborem děje. A co hůř: z toho všeho je obviněn někdo, kdo by Táboru nikdy neublížil. Percy a Annabeth samozřejmě přemýšlí nad tím, jak Tábor zachránit a zároveň pomoci Groverovi, který se dostal do potíží. A pak odpověď přijde úplně sama. Otázkou však zůstává, zda se jim výprava přes moře nestvůr podaří.

Kniha o Percym, který nám celý příběh vypraví ze svého úhlu pohledu, je zase všechno to, co znáte z prvního dílu. Tedy že kniha se nijak zvlášť nesoustřeďuje na Percyho pocity, i když musím říct, že jich tam bylo v tomhle díle místy bylo dost, protože jak jsme u autora zvyklý, nic nejde tak úplně podle plánu a všechno nám čtenářům může vyrazit dech - v tomhle dílu dvojnásobně. Přesto si ale stojím za tím, že víc než o cokoliv jiného tam jde o všechna ta dobrodružství, co on a jiní polokrevní - tím myslím především Annabeth - prožívají, protože pořád to nic nemění na tom, že série je určená dětem od jedenácti let.

Člověk by řekl, že si Percyho už nemůžu víc oblíbit, protože v minulém díle na mě opravdu udělal dojem. A hle - ono to jde! Dost možná s tím má, co do činění ten konec, ale to je jedno. U Percyho jsme zvyklí na to, že drzost se dá skvěle spojit s vtipností a myslím, že to bude jeden z hlavních důvodů, proč si ho tolik lidí oblíbilo. Percy je velice temperamentní, trpí poruchou pozornosti a dyslexií - jak už to u polobohů bývá - a jeho otec je bůh moře Poseidón, z čehož není Percy místy zrovna dvakrát na větvi (a v tomhle díle se mu místy doopravdy nedivím). Každopádně je Percy i přátelský - jak u koho, ale tak to prostě mají všichni - a obětavý. Jako hlavní hrdina je Percy prostě skvělý.

Postavy v tomto díle jsou pořád ty samé, i když jiné se dostávají do popředí. Bylo mi docela líto, že tu nebyl tolik Grover, protože s ním byla v minulém díle fakt legrace, ale co už když se dostal do těch potíží, no. Ještě že má Percyho. Annabeth je s námi na rozdíl od Grovera v podstatě celou knihu. Ta mi pravda místy lezla trochu na nervy, ale zase k tomu měla dost pádných důvodů. No a pak tu byla přece jenom jedna úplně nová postava a tou je Tyson. Ve finále jsem si ho docela oblíbila, ale Grover je prostě Grover. Celkově si myslím, že v tomto díle byly všechny ty postavy tak nějak, víc uvěřitelnější, protože už byli hrdinové zase o něco starší.

Autorův styl psaní mám velice ráda. Dost možná se na tom podílí, že Percyho charakter a chování a vůbec všechno úplně dokonale sedí k autorově stylu. Ze začátku knihy jsem se docela obávala, jaký tento díl bude a jestli náhodou spád knihy a všechno tohle zůstane alespoň na stejné úrovni jako v minulém. A udělalo mi velkou radost, že to v konečném výsledku bylo ještě x-krát lepší. Kniha měla neuvěřitelný spád a jak už to u knih tohoto autora je, četla se téměř sama - na tom možná mají podíl i poměrně velká písmena. Navíc ani dějová stránka nijak nepokulhávala. V knize byl vtip, akce a mělo to svou myšlenku. O originalitě ani nemluvím. Obálka knihy je stejně jako u minulého dílu svým zvláštním způsobem hezká a k příběhu se hodí.

Této knihy jsem se zprvu docela obávala, jak už jsem psala výše, ale bylo to naprosto zbytečné. Stejně jako v minulém díle je to nejen úžasně zábavné čtivo, ale zároveň se u toho i učíme o řecké mytologii, ale zábavně, takže není problém si pamatovat, který bůh je bůh čeho a podobně. Jsem dost zvědavá na filmovou verzi. Celkově můžu knihu jenom doporučit a jestli jste ji ještě nečetli, ani nevíte o co přicházíte! ;)

Moje hodnocení: 10/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

1 komentář: