sobota 5. ledna 2013

Strážci dobra - Michaela Burdová

Série: Poselství jednorožců
Díl: první
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 288

Vydejte se za dobrodružstvím do Lilandgarie, země posvátných jednorožců! Jednorožci jsou ztělesněním dobra, a dokud drží pohromadě, nemá zlo šanci zmocnit se vlády. Jeden z jednorožců se však ztratí a dobro je narušeno. Černý čaroděj chce ovládnout celou Lilandgarii. Vypouští z temnoty odporné nestvůry a snaží se najít ztraceného jednorožce, aby zničil dobro jednou provždy a osvobodil z hlubin temnot nejmocnějšího démona všech věků a světů. Do Lilandgarie se proto vracejí elfové, aby pomohli zachránit dobro a opět nastolit rovnováhu světa.


Vše začalo, když se v zemi Lilandgarii, narodilo jednoho dne hříbě posvátného jednorožce. Ti byli do země přivedeni elfy, aby ji chránili před zlem. To ale platí pouze tehdy, když jsou všichni jednorožci pohromadě. A hříbě se zatoulalo. Dobro začíná mít trhliny. A temný čaroděj toho chce za každou cenu využít, aby probudil největší zlo, jakého je svět vůbec schopný. Z temnoty vypouští stále další a další nestvůry, kteří vypalují královské vesnice a města a nebo se snaží najít jednorožce. Do Lilandgarie se vrací elfové. Princezna Aranis, její elfští společníci, princ Falien a tajemný Veragin se svým přítelem kočkorohem se vydávají na výpravu za jednorožcem. V jejich rukou leží osud celé země. Na cestě je potkává mnoho překážek a nebezpečí a vůbec není jisté jestli se zvládnou k jednorožci dostat.

V první kapitole příběhu se hned seznamujeme s tajemným Veraginem, jak utíká z královského hradu, který kdysi postavili elfové. A při svém útěku vyslechne čaroděje Orlina, jak obeznamuje krále s tím, co se všechno se v Lilandgarii právě děje. A tak se Veragin dozvídá o příjezdu elfů a jejich daleké výpravě. Napadne ho se k výpravě přidat. Ale to samozřejmě nemůže bez svého kamaráda Snížka, který je kočkoroh. Ti dva se pořád dohadují o hloupostech, jsou na sebe nevrlí, ale přitom se mají oba fakt rádi, protože toho spolu hodně zažili. A Snížek je jediný z výpravy, který zná Veraginovo tajemství.

Dvěma hlavními hrdiny knihy jsou nepochybně Veragin a Aranis. O jejich pohledech na svět se v knize píše nejčastěji. Aranis je elfská princezna. Také se jí říká královna země, protože může vládnout ohromnou silou. Je laskavá, v každém vidí to nejlepší, skvěle komunikuje se zvířaty a jednoduše je okouzlující. Veragin naopak hned na začátku knihy utíká z hradu, kde byl držen. Je velice tajemný, statečný a také je úžasný bojovník. No a pak tu jsou pochopitelně i další postavy. Jediná další dívka ve výpravě - a dobrá kamarádka princezny - Lavril, která je neuvěřitelně statečná a bojovná. Potom její bratr Eleas, který je chytrý a dobrosrdečný, taktéž dobrý kamarád princezny Aranis. Dále princ Falien - ten Veraginovi příliš nevěří. No a konečně kočkoroh Snížek - strašný zbabělec, ale nepřizná to.

Postavy v knize měly opět velmi propracované charaktery, s nimiž potom autorka čaruje a místy provádí hotové zázraky. I když mě tak trochu překvapuje, jak moc hezky jí to tam všechno, co se týče hrdinů zapadá to sebe - pochopíte, když přečtete. Nemyslím si, že by postavy byly nějak průhledné. Možná místy Aranis - ty hodné postavy to tak prostě mají. Ale třeba Veragin, Falien - mají každý něco, co je na nich takového komplikovanějšího. I když to zase možná souvisí s tím, že nejsou elfové, kteří v sobě to dobro mají tak nějak zakódované. Místy mi sice připadalo, že mají postavy podobné rysy a podobné reakce, ale těch okamžiků nebylo naštěstí mnoho.

Míša má velmi bohatou slovní zásobu. Nejvíce je to vždycky zřejmé při popisu prostředí a počasí, kterých není v knize málo. Možná to někomu může připadat jako zbytečné a zdlouhavé, ale vzhledem k tomu všemu, co se v knize děje a také k počtu akčních scén, které jsou velmi dobře popsány, to tam tak hezky zapadá a pomáhá to tam vytvářet takovou tu správnou atmosféru. Kniha je také plná napínavých scén. Když už myslíte, že vás nic nepřekvapí, najednou se to všechno strašně zvrtne a vy jenom rychlostí blesku hltáte každé další slovo, aby ste věděli, jak že to vlastně bude. Také se mi tu zamlouvala, že i přes to, že je Aranis princezna, se chtěla naučit bojovat a ne jenom dál spoléhat na ostatní. Také to že to neměli hrdinové na té výpravě nijak lehké, ale pořád se tam vlastně něco dělo. Zápletky byly ve většině případů neprůhledné a hezky rozvinuté. O humorné části se zase postaral kočkoroh Snížek a všechno tam bylo víceméně vyvážené.

Celkově se jedná a povedenou knihu. Nejenže má nádhernou obálku - ten jednorožec vypadá prostě úžasně! Ale stojí i za přečtení. Příběh mě sice neoslovil tolik jako autorčiny Křišťály moci, ale na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, to bylo hodně dobré. Autorčin styl jednoduše umí oslovit. Postavy byly dobré, děj plynulý a já už jsem zvědavá na pokračování. Knížku určitě doporučuji!

Moje hodnocení: 9/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

1 komentář:

  1. Tá obálka mi pripomína nejaké detské rozprávočky 8) Môže to byť zaujímavé, ale asi sa na to nechystám.

    OdpovědětVymazat