sobota 19. ledna 2013

Adolf Hitler - Simon Dunstan, Gerrard Williams

Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 360

Opravdu zemřel Adolf Hitler v Berlíně roku 1945?
Omyl! Adolf Hitler unikl a zemřel v poklidu v Argentině až v roce 1962. Skutečnost, nebo fikce?
Vojenský historik Simon Dunstan a novinář Gerrard Williams rozvíjejí strhující scénář, který až dosud nebyl nikdy podrobně prozkoumán.
Po pěti letech výzkumu překládají autoři přesvědčivé důkazy a svědectví, z nichž některá byla teprve nedávno odtajněna z bývalých sovětských a dalších vládních archivů.
Konkrétní osoby, místa a data, letadla, ponorky, základny a skrýše. Dunstan a Williams sledují únikovou trasu, kterou podle nich Hitler použil. Odhalují i možnou dohodu s čelními představiteli CIA. Útěk století, který je v rozporu se všeobecně přijímanými dějinami, byl dokonale naplánován.
Simon Dunstan je význačný spisovatel, filmař a fotograf v oboru vojenské historie. Napsal padesát knih o řadě témat z druhé světové války a arabsko-izraelských konfliktů, stejně jako o bojích ve Vietnamu. Je také autorem a režisérem mnoha dokumentů pro History Channel. Gerrard Williams je uznávaný televizní reportér s více než třicetiletou profesionální dráhou, který pracoval pro BBC, Sky News a Reuters a informoval o některých z nejvýznačnějších politických událostí konce dvacátého století včetně válek v Perském zálivu a Bosně nebo tsunami z roku 2004 v Indickém oceánu. Autoři společně podnikli sedmnáct výzkumných výprav do Argentiny a na další evropské lokality, které nějak souvisely s pátráním po Šedém vlkovi a se skutečným osudem Adolfa Hitlera.

V knize je hned na úvod poznámka nakladatele. Píše se tam o tom, že knihu nejdřív vůbec nechtěli vydat a podobně. Což svým způsobem musím chápat, protože tato kniha se naprosto vymyká dosud přijímaným dějinám. Hned když jsem prvně viděla, že se nakladatelství chystá vydat tuto knihu jsem si myslela, že se z ní okamžitě stane bestseller. Ale zatím to vypadá, že mají všichni strach si knihu přečíst, aby nezjistili, že je to náhodou pravda. I když se jedná pouze o teorii. A faktem je, že už ten úlomek Hitlerovi lebky, který jak se ukázalo mu nepatřil a nepatřil ani Evě Braunové je dost skandální. Přesto si myslím, že přečíst si tuto knihu (ač je v rozporu s dějinami) je velice zajímavé čtivo. Nejen že se člověk může dozvědět spoustu věcí, o kterých neměl ani tušení, ale také si na věc může udělat svůj vlastní názor. Protože stále se přeci jedná jenom o spekulaci, i když dost hroznou. Autoři navíc nechávají otevřený konec, co se jeho života týče, takže jak to vezmeme už je na nás.

Autoři nás nejdříve seznamují se jmény, s nimiž se potom v knize setkáme. A že těch jmen je požehnaně! Především tedy německých a rakouských. Dále se musíme alespoň trochu seznámit s vojenskými hodnostmi a zkratkami, jež byly v knize použity. V knize jsou také místy různé nákresy, která nám přibližují situaci (např. Postup Spojenců do Německa, duben-květen 1945; Berlínské podzemí a nebo třeba Poválečná Argentina). Po seznamu nákresů už konečně následuje předmluva, z níž také pochází úryvek nahoře a po předmluvě už nás autoři uvádějí do čtyř částí knihy, z kterých je složena (Triumfující nacisté; Lovci; Útěk; Šedý vlk v Patagonii).

Celkově se jedná spíše o literaturu faktu než cokoliv jiného. Člověka mohlo trochu mást, že ve všech těch částí a kapitolách nebyla nějaká extrémní posloupnost, takže jste se z roku 1943 mohli dostat zase zpátky a nebo poskočit o nějaký ten rok dál. Ale zase to bylo všechno seřazeno podle tématu, takže když si na tohle zvyknete už potom nemáte velký problém se orientovat. Kniha mi vyrazila dech už když bylo zmíněno, že těla, jež byla nalezena mrtvá v bunkru, vlastně nepatřila Hitlerovi a Evě Braunové, ale jejich dvojníkům. Asi milionkrát v průběhu čtení mě napadlo, jak mohl člověk, který měl na svědomí smrt tolika lidí, možná žít někde v poklidu v Argentině. Zajímalo by mě (jestli to tak tedy bylo) jestli měl vůbec nějaké výčitky svědomí, ale to už odbočuji od tématu. Lidi, které toto téma zajímá, se určitě dozví spoustu nových věcí a přestože je to téma otřesné, svým způsobem si přijdou na své. Dozvíte se i o tom co zapříčinilo jeho zaujatost vůči židům a spoustu dalších věcí, co se jeho života týče. Rozhodně nemůžu říct, že se mi kniha líbila, protože tady jde o to o čem se v ní píše, ale bylo to skutečně zajímavé a jsem ráda za každou minutu, kterou jsem knize věnovala a všechny nabité informace. A jak se zdá skrz otevřený konec, smrtí či životem Adolfa Hitlera si nemůže být snad nikdo jistý.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Žádné komentáře:

Okomentovat