čtvrtek 27. prosince 2012

Zrada temného elfa - Michaela Burdová

Série: Křišťály moci
Díl: první
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 296

Vítejte v Mianthilii, čarovné zemi elfů!
Síly dobra a zla stojí proti sobě! Temní a Bílí elfové se dávají do boje o sedm křišťálů moci, jejichž prostřednictvím je možné ovládnout celý svět. Dle proroctví může křišťály najít a získat pouze obyčejná venkovská dívka Neilin, která však o svém poslání nic netuší. Dívky se snaží zmocnit Temný elf  Izgraël  proti kterému stojí bojovník bílých elfů Arwin.
Jak dopadne boj dvou mocných znepřátelených sil? Podaří se Neilin najít a získat první z mocných křišťálů?


Mianthilie je země nejen lidí, ale i elfů. Kdysi zemi vládlo sedm bratrů Neposkvrněných a byly to jistě hezké časy. Potom ale druhý nejmocnější z nich - Izgraël - zatoužil po mnohem větší moci, všem vládnout. Dalších šest bratra milovalo, ale nechtěli aby v Mianthilii byla krutovláda. Proto vyrobili šest křišťálů moci. Izgraël se o tom však dozvěděl a proto vznikl i sedmý křišťál, potom zabil svého bratra, který vlastnil křišťál divokosti a síly. Tím se stal nebezpečným. Bratři vložili do křišťálů svou vůli a nechali je, aby si samy našly ukrýt. A proto bylo vyřčeno proroctví, že jenom jedna lidská dívka může křišťály najít a s jejich mocí porazit Izgraëla a jeho Temné elfy. O proroctví nevěděla, ale když Temní zaútočí na její vesnici a ona se ocitla na dlouhé cestě s Arwinem, vše se dává do pohybu.

Kniha nás v samém začátku obeznámí s tím, jak to vlastně všechno v Mianthilii bylo. Zprvu na vás můžou všechna vyřčená jména působit trochu zmateně a můžete si je trochu poplést a zamotat, protože jmen a pojmů a celkově všech těch nových názvu je tam mnoho. V tom nám má asi pomoci mapa, která je hned na začátku knihy - a vypadá fakt úžasně! Brzy se vám však začnou názvy automaticky vynořovat a potom už čtení není žádný problém. Tak to ale bývá u hodně knih, kde se najednou ocitáte v úplně jiném světě.

Podle anotace by se dalo soudit, že hlavní hrdinkou knihy bude Neilin. A vlastně byla. Ale autorka stejně jako o Neilin vypravovala v třetí osobě i o Arwinovi, Sorganovi, Terien, Edrianovi, Leje. Dívčí hlavní hrdinky mi byly hodně sympatické. Terien byla taková ta hodná a dobrá navzdory tomu, kde vyrůstala. Neilin měla také velmi dobré úmysly - někdy mi přišla trochu moc důvěřivá a tak trochu jako dáma v nesnázích, ale zrovna k ní to sedělo. Leja - sestra Neilin - byla místy velmi podobná sestře a přitom byla úplně jiná. I když to zní dost divně. No a hlavní hrdinové - to jsou prostě miláčci. Ani nevím, kterého mám radši. Každý je úplně jiný. Sorgan je temný, ale přitom umí být i hodný. Arwin je zase chladný, tajemný a úžasně bojuje. A Edrian je všechno to, co ti dva nejsou.

Postavy v knize jsem si jednoduše zamilovala. Autorka totiž skutečně umí vytvořit zajímavé prostředí a do něj pak své postavy zasadit. A tohle všechno postavy ovlivňuje v jejich počínání. A že si autorka s osudy hrdinů umí také skvěle pohrát! Jejich reakce jsou většinou neprůhledné. V každém hrdinovi je cosi spontánního a někdy člověk ani nestačí zírat! Místy by se sice dalo říct, že si jsou postavy podobné, ale takových situací není mnoho a hrdinové se nás čtenáře stále snaží přesvědčit o opaku. A u mě se jim to dařilo. Protože když si třeba představím na místě Terien Neilin, tak mi to prostě absolutně vůbec nejde, protože ta by se chovala zase úplně, úplně jinak.

Kdybych se byla začetla do příběhu a nevěděla, že autorka je z Česka, stejně bych to poznala. Protože Míša má opravdu velkou slovní zásobu, používá naše obraty a prostě je v jejím stylu něco našeho. Autorka umí také nádherně popisovat. Často se proto v knize setkáváme s popisem toho a onoho a knize to přidává na takové zasněnosti a klidnosti. Normálně na knihách zbytečné popisy zrovna dvakrát nemusím, ale tady to bylo vyloženě na místě. V knize totiž bylo mnoho bravurně napsaných akčních scén a tak celkově to právě i popisováním bylo vyvážené s něčím klidnějším. Kniha je také plná zvratů a ať si říká, kdo chce, co chce, nepřišla mi nijak zvlášť průhledná. Samozřejmě jsme se v ní mohli setkat i s takovými těmi obyčejnými klišé. Záchrana cizího světa. Jediný možný zachránce. Hledání čehosi. Ale také jde hodně o samotné provedení knihy a to bylo skvělé.

Celkově se mi kniha hodně líbila. Obálka je taková zajímavá - ale tak, že se k tématu knihy prostě a jednoduše hodí. Autorčin styl mi skvěle padl do noty, líbily se mi postavy a to jak se to mezi nima vyvíjelo. A taky mi fakt místy přišla vhod ta mapka na začátku knihy, kterou Míša kreslila. Také jsem moc zvědavá na další díl, protože to skončilo v takové situaci, že bych hned brala mít po ruce další díl a okamžitě se do něj pustit. Knížku doporučuji všemi deseti!

Moje hodnocení: 10/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

3 komentáře:

 1. krásná recenze. Knihy M.Burdové jsou opravdů úžasné a všem je vřele doporučuji!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Fajn recenze sice se mi nechtěla číst celá ale i z toho kousku :)
  jinak miluju knížky Míši Burdový :) ona je úžasná spisovatelka mám KM i PJ všechny díly a moc moc moc se těším na další její knížky :)

  OdpovědětVymazat
 3. Všechny díly KM jsem četla a nemůžu říct nic jiného než, že příběj je ůžasný a Míša je naprosto fantastická spisovatelka. :)

  OdpovědětVymazat