čtvrtek 13. prosince 2012

Nadpozemská - Cynthia Hand

Série: Nadpozemská
Díl: první
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 360

Zjistit, že jste částečně anděl, není zrovna běžná rutina ani procházka růžovým sadem, zvlášť když víte, že máte naplnit na Zemi poslání, že máte úkol, který byl svěřen jedině a právě vám, ale nikdo vám neřekne, jaký ten úkol přesně je. Nicméně Clara, hlavní hrdinka trilogie Nadpozemská, se s tím statečně pere. Dokonce se snaží zjistit, kdo je ten pohledný kluk, kterého vídá ve svých snech a který zjevně nějak patří k jejímu poslání. Má ho zachránit? Je tohle smyslem jejího života? Když se pak setká s Christianem, zdá se, že všechny dílky skládačky zapadly na svá místa. Jenže nic není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Clara je nakonec nucena volit mezi lidskou láskou a andělskou povinností a nikdo netuší, jaké důsledky to všechno může mít.

Clara od svých čtrnácti let ví, že je anděl. A ví, že na ni na zemi čeká nějaké poslání. Ale nikdo ani ona sama neví jaké. Postupně k ní přichází stále tatáž vize. A právě kvůli této vizi se ona i celá její rodina musí odstěhovat ze slunné Kalifornie do Wyomingu. Hned první den v nové škole si všimne kluka, kterého vídá ve své vizi. Ale co s tím má společného? Jak má do toho všeho zapadnout? Má snad Christiana zachránit? Všechno nasvědčuje jejímu správnému úsudku. Objeví se však komplikace a to: že Christian na prázdniny odjíždí. To by samo o sobě nebylo tak strašné. Avšak Clara se obává, že třeba Christian bude někde pryč a ona na něj bude někde marně čekat jenom aby splnila své poselství. V jeho nepřítomnosti a nepřítomnosti svých kamarádek se sblíží s jedním chlapcem. A musí se rozhodnout.

Kniha Nadpozemská je psána v ich formě, z čehož jasně vyplývá, že je plná hrdinčiných zmatených myšlenek. A ono se není čemu divit. Nemá ani páru o tom, co se od ní očekává, co přesně znamená ta její vize a vůbec netuší, jak do toho všeho zapadá přitažlivý Christian, kterého ve své vizi vidí zrovna, když v lese vypukne požár. Neví jestli ho má zachránit nebo co vlastně v té vizi má zastupovat. Do toho všeho se čím dál víc vzdaluje od své mámy. A není to jen tím, že z ní nemůže dostat odpovědi na to, co by chtěla vědět. A potom bratr Jeffrey, kterého všichni ve škole považují za tak pohybově nadaného.

Clara je - až na to, že je anděl - v celku normální obyčejná hrdinka v pubertálním věku. Až na to, že je až neskutečně učenlivá (nejen ve vědomostech, ale i co se sportů týče), umí každým jazykem, na který pomyslí, no a také má křídla. A jednou by mohla zvládnout udělat i svatozář. Kromě toho všeho je to spíš introvertka, která si žije spíš ve svém vlastním světě, což není tak úplně divné v její situaci. Je poměrně citlivá a přála by si být oblíbená, aby se mohla dostat blíž k Christianovi, který ji přitahuje od prvního dne, kdy ho viděla. Je pohledná, nevinná a přátelská, ale na lidi ve svém okolí možná působí až moc dokonale. Každopádně jak má zapadnout, když je pro všechny jenom ta dívka z Kalifornie? Čímž tak trochu poukazuji na jednoho hrdinu, s kterým se Clara nemůže vystát.

Musím říct, že autorka zvládla vytvořit hrdiny s mnohdy velmi odlišnými charaktery. Například Tucker a Christian. Ti dva už jsou samy o sobě jako oheň a led. Nebo naše hlavní hrdinka v porovnání s její kamarádkou Angelou, která mi byla hodně sympatická, i když - pravda - v jedné situaci bych ji prostě zaškrtila. Angela je totiž na rozdíl od Clary mnohem víc průbojná a odpovědi na své otázky hledá, kdy může. Autorka se někdy sice nevyhnula takovým zvláštním situacím, jako když třeba Wendy a Tucker měli tu svou zvláštní dohodu. To bylo trochu klišé. A takových případů by se možná našlo i více, ale přesto je na knize znát, že si autorka dávala pozor, aby tam takové ty milionkrát použité fráze a situace nebyly. A to se mi doopravdy líbilo.

Snad jednu věc bych knize vytkla. Nevím jestli to tak cítí i ostatní, ale mě místy Clara připadala až neuvěřitelně naivní a důvěřivá. Možná je to jen můj pocit a nebo to taky možná byl autorčin záměr - andělská nevinná a naivní hrdinka, na kterou čeká poslání. Nevím, místy se to hodilo a místy míň, ale jestli to tak bylo skutečně zamýšleno, tak myslím, že se v dalším díle Zasvěcená dočkáme více akce a také možná mnohem průbojnější, statečnější a méně naivní hrdinky. Ale to je jediná věc, kterou bych knize skutečně vytkla a povedlo se mi na ni nezapomenout.

A teď jdu do nebe vychválit obálku Nadpozemské, protože ta je prostě a jednoduše nádherná! Jsem ráda, že nakladatelství ponechalo originální obálku. Na stránkách nakladatelství už se také můžete podívat na českou obálku k druhému dílu, která v knihovničce vedle toho prvního bude vypadat určitě skvěle! Také jsem si úplně zamilovala zdobení stránky na začátku každé nové kapitoly. Myslím, že v knize nebyly ani žádné výrazné chyby. Nebo jich přinejmenším nebylo mnoho.

Celkově jsem s knihou velmi spokojená. Pravda je taková, že jsem se snažila toho příliš neočekávat, abych se zase nespálila. Ale kniha mě přesvědčila, že si všechny ty kladné recenze zaslouží. Český překlad se mi četl velmi příjemně a líbily se mi i nějaké vyloženě české výrazy, které v tom byly zakomponovány. Ani mi nevadilo, že kniha není jedna z těch příliš akčních. I když je pravda, že ke konci se to dost rozjelo a stránky se otáčely téměř samy. No a konec byl prostě úžasný. Už se nemůžu dočkat až se mi do ruky dostane druhý díl. Knihu rozhodně doporučuju. 

Moje hodnocení: 9/10

2 komentáře:

  1. Kniha je úžasná, veľmi sa mi páčila 8)

    OdpovědětVymazat
  2. Knížka je skvělá!!
    Moc se těším, až si přečtu další díl :)

    OdpovědětVymazat