neděle 16. prosince 2012

Motýlí křídla - Veronika Bicker

Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 168

Elena se snaží zapomenout na nešťastnou smrt své sestry Laury. Jak přesně zemřela, to nikdo neví. Na stejném místě je o rok později nalezena další mrtvá dívka. Je to opravdu jen náhoda? Co způsobilo dopravní nehodu, při které zahynula Laura? Jaké tajemství v sobě nosí matka, která Elenu nechce spustit z očí? Náhlý zájem staršího pohledného Tristana, přicházející anonymní dopisy a potloukající se zakuklené postavy přimějí Elenu jednat. Bude hledat pravdu na vlastní pěst...

Elena žije ve vesnici Frankenach pouze se svou matkou. Dům, ve kterém bydlí ji ve své podstatě děsí, protože je po smrti Laury tak moc tichý a prázdný. Nikdo neví, co se stalo, když její setra zemřela. Vědí jen, že to byla strašlivá nehoda. O rok později, když už se o Lauřině smrti nemluvilo, se celá záležitost znovu rozvíří, protože na stejném místě je nalezeno tělo další dívky. Ne ze stejné vísky z jaké pochází Elena, ale přesto to hlavní hrdinkou otřese. A situace je tím horší, že ji matka nechce pustit z očí, aby se něco nestalo i její Eleně a nezůstala úplně sama. Po smrti druhé dívky se o ni navíc začne zajímat pohledný starší Tristian, který dřív chodil do třídy s její sestrou. Dále jsou tu ale ty přicházející anonymní dopisy a postavy, co se stále potulují kolem jejich domu. To vše přinutí Elenu jednat.

Kniha přestože je vyprávěna v er formě, se hodně zaobírá myšlenkami hlavní hrdinky, které jsou dost popletené. Matka si o ni po smrti té druhé dívky dělá ještě větší starosti než kdy dřív. A zájem staršího Tristiana je pro Elenu něčím naprosto nepoznaným - vždyť po něm slintají holky z celé školy a on teď najednou chce trávit čas s ní. Svým přátelům i matce se začne podivně vzdalovat, čím víc drží s Tristianem a jeho partou. Kniha je také psána krátkými stručnými větami, což mi dost lezlo na nervy. Nevím, připadalo mi, jako by si autorka myslela, že nějaké souvětí a rozvitější větu by čtenáři nepochopili.

Hlavní hrdinka knihy Elena mi vůbec nepadla do noty. Místy mi připadala docela v pohodě, ale potom se zase chovala jako úplný pako. Vůbec jsem nepochopila její přístup k nebezpečným věcem. Na jednu stranu pořád říkala, že je to špatné a jaká je to blbost to udělat, ale pak prostě šla a sama to udělala. Což jsem fakt nepochopila. Elena totiž byla docela chytrá hrdinka. Ale zároveň byla nezodpovědná, nedokázala si připustit, že by se jí mohlo něco stát, byla naivní. A ty její vylomeniny. Mě prostě připadalo, že si vůbec neváží toho, že se o ni máma stará a bojí se o ni. Její vztah k Tristianovi jsem také moc nechápala. Byl až moc dokonalý. A proč proboha lhala svým nejlepším kamarádům i mámě?

Pravda - hrdinčina máma to někdy doopravdy přeháněla. Jako by měla hysterický záchvat, ale přesto si myslím, že bylo od Eleny sprosté to, jak se k ní chovala. Vždyť ono není divu, že se o ni bála, když má manžela někde v Africe a Laura se zabila při dopravní nehodě. Před nehodou se navíc tahala s jednou partou, chodila pozdě domů a teď si její Elena začne s úplně stejnou partou. K dobrému vztahu mezi nimi měla vložit více důvěry a volnosti, ale tak to je jedno. Docela mě mrzí, že jediná postava, se kterou jsme se skutečně měli čas seznámit byla Elena. Možná Tristian a toho jsem si teda zrovna dvakrát neoblíbila. Zbytek jenom dotvářel atmosféru příběhu a myslím, že o nich autorka ani příliš nepřemýšlela.

Kniha Motýlí křídla je poměrně průhledná. Když se zamyslíte, to jak by mohla kniha dopadnout, vám dojde. I když tato kniha ani nemá konec. Což je vážně škoda, protože něco se začalo dít až kousek před koncem celého příběhu a ještě to vůbec nebylo uzavřeno a vysvětleno. Myslím, že si autorka mohla dát tu práci aby příběh skutečně domyslela a dovyprávěla do konce. Možná to mělo přispět k tajuplnosti a napínavosti příběhu, ale nic takového v knize nebylo, takže to na konci je dost nevhodně použité. Navíc hlavní hrdinka tři čtvrtiny knihy v podstatě nic nedělala a potom najednou chtěla všechno vyřešit během naprosté chvilky. Pátrání a zvědavosti bylo v knize také málo.

Musím ale pochválit obálku knihy, protože je skutečně nádherná a vedle Mrazivého léta vypadá ještě lépe. Je jednoduchá a právě v tom je její největší kouzlo.

V konečném hodnocení nechci být na knihu zas tak tvrdá. Měla i své lepší části a někdy jsem se u ní skutečně bavila. Ale na to že patří mezi thrillery, si rozhodně nemyslím, že bych kvůli knize nemohla spát, jak jsem byla vystrašená. Jediné co mi na knize skutečně a hodně vadilo, byl nedostatek pátrání, akce a nebezpečí. Jinak Motýlí křídla patří mezi takové lehčí čtivo. Když si chcete nad knihou odpočinout, tohle bude správná volba. Mladší čtenáři z ní budou i nadšení. Celkově je to taková oddychovka.

Moje hodnocení: 6/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

1 komentář:

  1. Táto knižka vyzerá dobre, raz by som si ju rada prečítala 8)

    OdpovědětVymazat