neděle 9. prosince 2012

Čistá krev - Nancy Gideon

Série: Moonlight
Díl: první
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 344

Detektiv Charlotte Caissieová si slíbila, že za každou cenu pomstí smrt svého otce a zničí bosse místního podsvětí. Jako "vstupenka" do zločineckého prostředí jí má posloužit jeho osobní strážce Max. Muž s pověstí nelítostného zabijáka ji ale začne přitahovat víc, než by sama chtěla. Může obstát vztah dvou lidí, kteří stojí na opačných stranách života? Jakou oběť bude muset Charlotte přinést?

V New Orlens dojde k dalším dvěma vraždám. A stopa zase vede k Jimmymu Legerovi a jeho osobnímu strážci Maxovi. Zdá se, že vše co se v tomhle okrsku semele, má co do činění s nimi. Jimmy je totiž velmi vlivná osoba, zvlášť když má sebou Maxe, který uposlechne snad každý jeho rozkaz a očividně je mu něčím velmi zavázán. Detektiv Charlotte Caissieová má však mnohem pádnější důvody, proč chce vidět Jimmyho za mřížemi. Ne snad, že by všechny ty vraždy, které pro něj bůh ví kdo vykonal, byly málo. Avšak Charlotte se téže obává, že Jimmy může za smrt jejího otce. Detektiv chtěla jako vstupenku do Jimmyho světa použít Maxe, ale všechno se to začne komplikovat Maxovou velkou oddaností svému pánu a také velká přitažlivost, která mezi ní a Maxem funguje. A něčeho se vzdát je zatraceně těžké...

Kniha Čistá krev je psána v er formě - tedy třetí osobě. Jednou se takhle autorka důkladně zaobírá Charlotte - ve vyprávění také označována jako Cé Cé - a tím vším čím si musela projít. Potom zase vypráví především o Maxovi, což bezpochyby znamená úplně jiný pohled na věc. Čas od času se tam také vyskytlo povídání o Jimmym. Celá kniha byla psána v minulém čase, ale myslím, že to tu ani nevadilo. Děj to myslím nijak zvlášť nebrzdilo a na akčnosti to knize také neubralo. Ale příběhu chyběla - ani nevím, jak to nazvat - možná napínavost nebo možná strach o hlavní hrdiny.

Detektiv Charlotte Caissieová je velmi silná hrdinka. Je statečná, ale přesto všechno ji jedna událost změnila celý život a do jisté míry ji udělala někdy až znepokojivě křehkou. To ale většinou skrývá za maskou drzosti, neoblomnosti a paličatosti, což z ní také dělá skvělého parťáka v akci. A všechno tohle, co Charlotte dělá, jak se chová, co prožila na ní Maxe přitahuje. A to už je samo o sobě neobvyklé, protože až na Jimmyho si ho nikdo jiný tak moc nezískal. Max je vlastně místy velmi podobný Cé Cé. Až na to, že Charlotte by určitě nikdy za nikoho nedělala špinavou práci. A v Maxovi je navíc něco takového velmi zvláštně zranitelného. Nikdy nevíte, co přesně ho umí vyvést z míry. Nejdřív vtipkuje, naparuje se a je drsňák, ale když přijde na city tak se z něho stává někdo úplně jiný.

Fajn, když už jsme se dostali k dvěma hlavním hrdinům, můžu říct, co mi na knize - i když spíš bych to nazvala chování postav - vadilo. Ti dva se prostě strašně moc přitahují. No a pak se spolu vyspí. A pak Charlotte vlastně dojde, jak moc to je špatné. A takhle to bylo pořád dokola jako na horské dráze. A to nezmiňuji to jeho stálé pochybování jestli ho miluje, ona jestli mu to má říct. Uff - místy to byla fakt fuška. Ale zase je fakt, že když si detektiv začne s někým, koho by vlastně za ten svůj případ měl zavřít, asi to není procházka růžovou zahradou.

Postavy celé knihy byly tak nějak úplně mimo mě. Jediný, kdo mi připadal krom hlavních dvou hrdinů důležitý, byl Jimmy a pak sestra Kateřina. Možná by se po zahloubání našel ještě někdo. Autorčiny charaktery byly každopádně místy hodně podobné. Tím nechci říct, že by byl příběh špatně napsaný, podaný a takhle, ale autorka je prostě spíš na vytváření příběhu, děje a takových těch společných scén než propracovávání charakterů. Třeba ale právě to může na jejím stylu někoho zaujmout. Celkově bych knihu označila jako takový obyčejný thriller s prvky té přitažlivosti.

Tak a teď jdu chválit obálku, protože jsem na sto procent přesvědčená, že když si někdo přečetl anotaci, bylo to kvůli poutavé obálce. Jsem strašně ráda, že nakladatelství nechalo původní obálku, protože člověka na první pohled zaujme. A to především výraznými tak trochu zlověstnými barvami a pak samozřejmě i kvůli tomu modelovi. I uvnitř je pak kniha hezky zpracovaná. Ani jsem si nevšimla žádných do oka bijících chyb a překlad byl velmi zdařilý.

V celkovém hodnocení knihy si myslím, že převažují plus. Postavy možná mohly být propracovanější, občas mi přišly podobné, ale to už je můj osobní názor. Autorka zvládla poměrně dobře vyvážit akci a pak chvíle klidu nebo vrácení do minulosti. Nápad byl dobrý a provedení vlastně také. Děj byl poměrně svižný a když už jsem se dostala do děje, četlo se to skoro samo. Místy to na mě působilo trochu zmateně - jako by ani autorka nevěděla, co budou na další straně hrdinové vlastně dělat. Ve výsledku bych knihu doporučila spíše starším čtenářům.

Moje hodnocení: 7/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

Žádné komentáře:

Okomentovat