sobota 6. října 2012

Polibek pro Annu - Stephanie Perkinsová

Série: Polibek pro Annu
Díl: první
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 336

Sedmnáctiletá Anna se cítí podvedená. Její rodiče ji totiž posílají na roční studium do Francie - přes půlku planety, do neznámého prostředí. navíc aniž by uměla slůvko francouzsky. Musí tak opustit své přátele, potenciální lásku i veškerá pohodlí amerického života a začít úplně nanovo.
V romantické Paříži, ve městě, které nikdy nespí, se vrhá do nových vztahů i zkušeností a odhaluje v sobě skryté vlastnosti.
A také tu je jeden spolužák, Étienne St. Clair, který se liší od všech kluků, které kdy Anna potkala...

Anně nepřijde správné, že ji její rodiče posílají  na celý školní rok do Francie. Tedy hlavně její otec. Ne že by snad byla tak chladná vůči tomu, že je v Paříži. Ale vždyť francouzsky neumí říct ani slovíčko! A co je nejhorší - doma v Americe nechala své přátele, lásku a tady nezná absolutně nikoho. První večer na koleji je toho na Annu trochu moc a tak se rozbrečí. Ale stěny jsou tam očividně tenké, takže na její dveře za chvíli někdo klepe jestli je v pořádku. Anna se s Meredith spřátelí a postupně si nachází cestu i k Joshovi a Rashmi, ale především k jejich zajímavému kamarádovi. St. Clair je pohledný, milý, zábavný, ale jak by vůbec někdo takový mohl být sám a bez přítelkyně?

Kniha začíná, když už je Anna ve svém pokoji na koleji a vybaluje si. Je tam s ní táta, je tam s ní máma. Anna se pochopitelně strašně bojí zůstat sama v Paříži - vždyť francouzsky vůbec neumí! Ale její otec si myslel, že to pro ni bude dobrá zkušenost. Ale podle Anny chtěl udělat dojem na své prachaté přátele v Hollywoodu.Večer, když na ni dopadne, že je skutečně sama v Paříži, za ní přichází Meredith, která vypadá, že si s ní bude rozumět. Ještě ten večer, když odchází od Meredith, se srazí s přitažlivým klukem, o kterém už ví, že se jmenuje St. Clair, kamarádí s Meredith a má naprosto úžasný britský přízvuk. Anna ho brzy poznává blíž. Jako první ji ukáže Paříž, je zábavný, s Annou si očividně rozumí. Jaký je ale pech, když Anna zjistí, že má přítelkyni. A vždyť i ona sama je v podstatě zadaná.


Tohle je přesně ten typ knížky, kdy hned po první kapitola víte jestli knihu budete naprosto milovat a nebo naopak. Já jsem ten první případ. Anna mi hned byla sympatická a co bylo nejlepší - byla to opravdová reálná hrdinka. S Annou si v knize projdete úplně všemi pocity, co k dospívání patří. Všechny pochybnosti, postupné poblouznění, co vede až k lásce, všechen vztek a zlost. Někdo možná podle anotace, názvu - možná i přebalu - knížky soudí, že je jenom o nějaký obyčejný dívčí románek, ale v téhle knize je skrytý mnohem větší potenciál než se může zdát. Rozhodně jsem od ní neočekávala tolik, i přes všechny kladné recenze, co jsem na knihu přečetla.Doopravdy úžasné ale byly charaktery postav. To mě totiž na všech knihách vždycky hodně zajímá. A tady nebyly žádné ploché a obyčejné postavy buď přespříliš dokonalé nebo přespříliš chybující. V knize byli normálně lidsky vykreslené postavy. Dělaly chyby, ale také si uměly navzájem pomoct. Tohle pro mě u knihy bylo velké plus. Étienne. Do toho jsem se v knize úplně zamilovala. Ani se Anně nedivím, že se jí tak moc líbí. A navíc když si představím, jak mluví s tím britským přízvukem - já britský přízvuk prostě miluju, je to tak strašně sladký. A když pak posloucháte nějaký rozhovor s nějakým britem a tím přízvukem - to je prostě naprosto úžasné! :)


Kniha má svižný děj. Autorka, ač je to její prvotina, ji napsala výborně. Jsou tam normální obyčejné zápletky, co se do života můžou připlést úplně každému. Možná že celá kniha byla nakonec taková trochu moc - a tak všechno dobře dopadlo - ale na to se u této knihy nelze zlobit, protože v to vlastně celou knihu doufáte a držíte hrdinům palce. Ten konec byl ve finále pro tuto knihu perfektní.

Shrnuto podtrženo - knížka se mi strašně moc líbila. Nejen, že se odehrává v Paříží, kam bych se jednou moc ráda podívala. Ale charaktery postav byly úžasné, zápletky reálné a všechny ty pocity, kterými si Anna procházela - všechno to prostě do toho příběhu skvěle pasovalo. Nějak si neumím vybavit, něco negativního. No nebudu to ani hledat. Navíc ta obálka vypadá naprosto dokonale. Upřímně to byla první věc, co mě na knize zaujala. Potom ta dokonalá anotace a pak ten skvělý příběh. Obálka se ke knize maximálně hodí. Jak je tam za nimi ta Eiffelovka - naprosto typické pro Paříž, do které je příběh zasazen - to je prostě dokonalost sama.Kniha možná nebyla úplně dokonalá, ale myslím, že většina čtenářů z ní bude stejně nadšená jako já. Tuhle knihu prostě stojí za to si přečíst!

Moje hodnocení: 9,5/10

1 komentář:

  1. Úžasná knižka, hoci spočiatku som si myslela, že to bude moc teenagerské :)

    OdpovědětVymazat