pátek 28. září 2012

Srdce v sázce - Alyxandra Harveyová

Série: Kronika Drakeových
Díl: první
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 256

Solange Drakeová odjakživa věděla, že se má stát královnou upírů. Jako jediná upírka ženského pohlaví, která se kdy narodila a nebyla "stvořena", je ohrožovaná ze všech stran: ať už upířími ctiteli, kteří se touží podílet na pokračování jejího rodu, nebo lovci, kteří se snaží zničit ji a celou její rodinu, hnáni vidinou tučné odměny. Když dojde k únosu, její starší bratr Nicholas a nejlepší smrtelnická kamarádka Lucy se ji snaží zachránit. Dokáže ale Lucy uchránit sama sebe před Nicholasem, který je neodolatelný jako... zkrátka jako mladý upír? A co se stane, pokud se Solange zamiluje do lovce upírů, který ji chrání před smrtelně nebezpečnými intrikami královského dvora?
Nechte se rodinou Drakeových zavést do utajované komunity upírů, kde mají stále svoje místo velkolepé bitvy, svádění ve stylu goth, dramata nekončících životů i temný humor.
Solange již od mala věděla, že se jednoho dne stane královnou upírů. Narodila se totiž jako jediná žena v rodině Drakeových, o čemž mluví staré proroctví. Všech jejích sedm bratrů k ní má velmi ochranitelské sklony, protože má proti sobě nejen královnu, ale také ji ze všech stran ohrožují její upířští ctitelé, které vábí její pach. Ale najednou jdou po celé Drakeově rodině i lovci upírů, protože je za ně všechny slíbená odměna. Když však Solange zmizí, její bratr Nicholas a nejlepší kamarádka Lucy jsou rozhodnuti ji zachránit za každou cenu. Všechno ale komplikuje, že celá dlouhá léta pošťuchování jako by se najednou začínala opatrně měnit v něco jiného. A navíc krásná skoro upírka Solange začíná cítit velkou náklonnost k jednomu z lovců upírů, který se k ní chová velmi laskavě a sám sebe tak vystavuje velkému nebezpečí. Může něco takového dobře dopadnout?

Kniha mě oslovila hned na samém začátku. Lucy mi totiž strašně připomněla Rose z Vampýrské akademie a přitom se jí tak nějak dařilo být úplně jiná. Příběh nám vyprávějí na střídačku dvě hlavní postavy lidská dívka Lucy a upírka Solange, které jsou zároveň nejlepšími kamarádkami a jedna pro druhou by udělala snad všechno na světě. Navíc snad všem muselo dojít, že nás v tomto příběhu čeká zase něco jiného. Z počátku je dost matoucí se zorientovat mezi všemi těmi jmény sekt (lovci, druhy upírů...) - to si pak člověk není jistý, co se to tam vlastně objevilo - ale za chvíli už je to pohoda. Teda ještě jeden malý problém by tam mohl být a to ve jménech sedmi bratrů - já si je prostě nemohla zapamatovat. Jediný kdo se pamatoval doopravdy lehce byl Nicholas. Knize, ale nejde upřít strašně čtivá forma. Navíc to autorka dělá opravdu chytře. Třeba se zrovna v Lucyiným vyprávěním stane něco strašně zajímavého, ale následující kapitola prostě musí být o Solange - přes to nejede vlak - a pak už jste zpátky u Lucy a takhle je to pořád dokola, což vás samozřejmě nutí číst pořád dál a dál. Doopravdy chytré.

Na knize se mi hodně líbil takový postupně se rozvíjející vztah mezi Solange a Kieranem. Celou dobu cítíte, že je to špatné, ale mezi nima od samého začátku fungovala vzájemná přitažlivost. Víte, že je to strašně křehké pouto, ale právě proto jim držíte palce od začátku do samého konce.

Lucy je ten typ hrdinky, co má vždy co říct, je drzá, prudká a rozhodně se nebojí vyjádřit svůj názor. (Když to vezmu kolem a kolem tak je Solange vlastně úplně stejná.) Důkazem je jeden z bratrů její kamarádky Nicholas, s kterým mají tak trochu vykopnou válečnou sekyru. Ale najednou jako by vždycky když něco provede, nebyly scény kvůli tomu, že to udělala ona, ale jako by se o ni Nicholas snad bál! Lucy a Nicholas jsou přesně ten typ dvojice, kdy od samého začátku víte, že ti dva prostě musí být spolu. Navíc to hašteření mezi nimi jsem si z celé knihy užívala naprosto nejvíc. Přesto mě trochu mrzí, že ten vztah mezi nimi nebyl trochu víc popsaný - zkrátka si myslím, že by knize nijak neublížilo, kdyby to autorka nějak víc rozvedla.

Kniha má svižný děj. Je v ní hodně akce, stále se v ní něco děje, což určitě někoho na knihu navnadí. Naopak v ní není příliš rozvinutá (jak už jsem psala) právě ta romantika. Kdyby jí tam totiž bylo víc a ještě k tomu byla všechna ta akce, tak by to bylo opravdu hodně dobré! Ale zároveň je to ten typ příběhu, kdy si autorka skvěle zvládá udržet čtenářskou pozornost a myslím, že u knihy není tak úplně možné se nudit. Místy - hlavně u Nicholase s Lucy - se také dá dokonale pobavit.

Pochopitelně je v knize nějaká ta špatná postava, která všem pije krev. Zde takovou postavu najdete v královně Natasha (hele já si nemůžu pomoct, ale připomíná mi Tatianu z Vampýrské akademie). Abych to tak trochu vysvětlila, tak Natasha vlastně není tak úplně královna. Za tu se zvolila sama a všichni se jí bojí kvůli jejímu šáhlýmu bývalému, kterého .ona pořád chce, ale on pro změnu touží po Solange. To je dost důvodů na to aby měla Natasha Solange ráda ještě míň.

Kniha se četla opravdu dobře. Děj má spád. Je svižný. I když tedy konec mohla autorka trochu víc rozvinout, ale pořád byl docela dobrý. Člověk se díky dvěma hrdinkám může přinejmenším do jednoho z vyprávění opravdu začíst. Jestli máte možnost si knihu koupit nebo aspoň někde půjčit, tak vám říkám, ať si ji koupíte/půjčíte... protože kniha za to opravdu stojí.

Moje hodnocení: 8/10

Žádné komentáře:

Okomentovat