neděle 30. září 2012

Poslední píseň - Nicholas Sparks

Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 376

Život vzpurné sedmnáctileté Ronnie se obrátí vzhůru nohama, když musí opustit milovaný New York a odjet na letní prázdniny za svým otcem do ospalého městečka u moře. Nemůže se smířit s tím, že její táta, koncertní pianista, před třemi lety odešel od jejich rodiny. Ronnie se rozhodne, že odmítne každou tátovu nabídku ke smíření, i když po jejich společně prožívané vášni pro hudbu se jí tajně stýská.
Na městské pouti se Ronnie seznámí s výstřední dívkou Blaze, která by mohla být skvělou kamarádkou nebýt jejího násilnického kluka Marcuse, a potká pohledného Willa. Ronnie ho považuje za hloupého frajírka, ale brzy bude muset svůj názor změnit. Ostatně o těchhle prázdninách na ni čeká kromě velké první lásky i mnohem větší a osudovější překvapení. Na konci léta bude Ronnie dospělejší, moudřejší, o trochu smutnější a zamilovaná.Ronnie a její bratr Jonah musí z neznámých důvodů strávit prázdniny u svého otce. Jonah se na svého otce neskutečně těší. Ale Ronnie tátovi ještě neodpustila, že je před třemi lety opustil. Za každou cenu se snaží být nepříjemná a nepustit si tátu k tělu. Hned první den, co není v New Yorku, stráví celý den poflakováním na pláži a na pouti. Tam se Ronnie seznámí s Blaze, která vypadá jako fajn holka, ale všechny tyhle dojmy zvládne přebít Marcus, se kterým Blaze chodí. V tentýž den se seznámí se sympatickým Willem. Připadá jí jako obyčejný frajírek - vždyť takových z New Yorku zná - ale nakonec se ukáže, že se nemohla více mýlit. Celé prázdniny jsou pro Ronnie obrovským krokem k dospělosti. Z vzpurné dívky je na konci léta silná osobnost, co si i se svou rodinou prošla svým.

Kniha je doopravdy zajímá už proto, že ji nevypráví jenom sedmnáctiletá Ronnie, ale jsou zde pohledy i jejího otce Steva, Willa a několikrát se tam objeví i kapitolka z pohledu Marcuse. A tyhle pohledy skvěle vytváří celý příběh, protože kolikrát už něco od jedné postavy víte, ale nikdo jiný v příběhu o tom nemá ani potuchy. Navíc jsme se tím skvěle dostávali pokaždé někam jinam. S Ronnie jsme byli pořád někde pryč, se Stevem jsme byli většinou doma s Jonahem, s Willem jsme byli v práci, u Ronnie a s Marcusem jsme se dostali k Blaze atd. Na těchto pohledech je také zajímavé, že každá postava si o stejné situaci myslí něco úplně jiného. Ale co bylo doopravdy skvělé byly charaktery postav. Žádné ploché, jednoduché postavy. Tohle byli reální hrdinové, co dělají chyby, u kterých někdy ani nečekáte, co udělají, protože jejich povahy jsou až neuvěřitelně komplikované. A tohle je jedna z dokonalých věcí na této knize.

Úžasným příkladem komplikovanosti je Ronnie. Snaží se za každou cenu vzdorovat pravidlům, dokonce i něco ukradla. Pod tím vším je však strašně raněná a dotčená, že je táta opustil a nechal je jen s mámou. Nikdy neotevřela jediný otcův dopis a ve své uraženosti hodlá setrvat celé prázdniny. Ale třeba na svého bratra je doopravdy hodná a pod tou drsnou slupkou je vlastně ohromně laskavá. Třeba pomáhá zachraňovat mořské želvy při čemž se vlastně blíž seznámí s Willem.

Na knize se mi strašně líbil vztah mezi Ronnie a Willem. Protože to nebylo žádné bum, ale úplně pomalu a nenuceně se rozvíjející vztah, jak to má být. Stejně tak bylo úžasné to znovu poznávání se s otcem. Že si k sobě pomalu hledali cestu a všechno to vlastně bylo založeno na tom, že Steve Ronnie důvěřoval v situaci, kdy by jí její matka nevěřila.

Steve je vlastně strašně milá postava. Svoji dceru miluje nadevše a doufá, že znovu nalezne svoji vášeň pro hudbu. Celou knihu v sobě vlastně hledá boha. Kvůli němu jsem ke konci knihy několikrát brečela, protože to všechno bylo strašně emotivní. Tohle všechno film Poslední píseň prostě nemohl vyjádřit, protože slova této knihy jsou nenahraditelná. Někomu se může zdát, že je slaboch nebo tak, ale on je ve skutečnosti strašně silná postava a své dceři doopravdy věří.

Will je strašně sympatický kluk. Hned jak se s Ronnie poprvé potkal jsem věděla, že nebude stejný jako ten Will ve filmu. A bylo hodně zajímavé číst nejen o tom, jak vztah cítí Ronnie, ale i o tom co cítí Will. Jeho kamaráda Scotta a bejvalou přítelkyni jsem vůbec nemusela, ale na druhou stranu to jsou prvky jeho minulosti i přítomnosti a v některých místech jsou důležité pro děj. A právě když je na scéně Will se také můžeme nejčastěji zasmát - zvlášť když je s Ronnie.

Abych to shrnula. Kniha je to nejlepší, co jsem v životě četla! Kniha je plná emocí. Rozhodně to není jenom nějaká love story. Je to o vztahu otce s dcerou. Potom Marcus do knihy nahání všechno to špatné. Filmová verze jí nesahá ani po kotníky - nemluvě o tom, že je tam několik základních věcí v ději a vůbec úplně jinak. Strašně mě to teď štve, že jsem dřív viděla filmovou verzi, protože bych si tu knihu užila určitě ještě víc, i když se to zdá snad nemožné! Kniha pro mě byla silným zážitkem a upřímně můžu říct, že jsem od ní tolik nečekala. Peníze, co jsem na knihu dala, rozhodně nebyly zbytečné. Protože to bylo úžasný, Will byl úžasnej, Ronnie byla sympatická a všechno tam bylo úžasný. Tuhle knihu vám prostě musím doporučit abyste rozuměli, proč jsem z ní tak nadšená.

Moje hodnocení: 10/10

1 komentář:

  1. prosím o vyplnění :) pomohlo by mi to k ročníkové práci právě o Nicholasi Sparksovi :) http://www.survio.com/survey/w/Z9L5F7J0T4H3D1T7P

    OdpovědětVymazat