pátek 14. září 2012

Čarodějův synovec - C. S. Lewis

Série: Letopisy Narnie
Díl: první
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 208

Takhle mokré a studené léto nebylo už roky. Polly a Digory se z nudy rozhodli prozkoumat půdu jednoho starého domu. Opatrně překročili trámy a plížili se temnou chodbou, která spojuje jejich domy s neobydleným domem za nimi. Co tam najdou? Straší tam? Nebo tam dokonce objeví utajenou bandu všeho schopných zločinců? Ať tak nebo tak, nějaká záhada v tom být musí!
Jaké je jich zklamání, když při svém pátrání objeví jen tajnou pracovnu Digoryho strýčka Andrewa. Jenže pak strýc při jednom svém šíleném pokusu nechá zmizet Polly a je nad slunce jasnější, že se nudné léto změní v úžasné a vzrušující dobrodružství.
To odpoledne, co se vydali Digory s Polly prozkoumávat půdu, zrovna pršelo. A vůbec celé léto bylo deštivé a mokré. Oba se jenom chtěli dostat přes půdu do neobydleného domu. Netušili, co tam najdou a jaké bylo zklamání, když se místo do sousedního domu dostali jenom do nějaké pracovny. Navíc do pracovny trochu šíleného strýčka Andrewa. Ten je všechny ve své pracovně zamkne. Když děti chtějí jít na oběd, nakonec nemá námitek. Nabídne Polly prstýnek a Digory je v naprostém šoku, když mu zmizí před očima. Pochopitelně musí za ní aby se dostala zpátky. Jenomže potom se přihodí něco co ani jeden z nich nečekal. Tím začíná jejich velké a úžasné prázdninové dobrodružství.

Kniha začíná v okamžiku, kdy se dva hlavní hrdinové Polly a Digory seznámí. Odhaduji je tak na deset let. Odpovídala by tomu mluva a pochopitelně i chování. To je vlastně jeden z důvodů, proč je knížka tak úžasná. Můžete se vrátit do úplného dětství a prožívat ty vzrušující dobrodružství spolu s hrdiny. Několikrát jsem se setkala s recenzemi, kde autor blogu psal, že by se mu kniha líbila víc, kdyby byl mladší. Ale to je podle mě celá pointa té knihy. Že mladší se naučí zapojovat svou fantazii a ti starší se na chvíli zase stanou dětmi. Je naprosto zbytečné tuto knihu číst, když se při jejím čtení alespoň částečně nestanete dítětem.

Narnie je klasika. Neexistuje snad nikdo, kdo by o ní minimálně neslyšel. Tento díl přestože je vlastně první, autor zhotovil až jako šestý. Tímto odpovídám na otázku, proč byl prvně natočen film Lev, čarodějnice a skříň a ne právě Čarodějův synovec. V podstatě je to nejdůležitější díl ze všech, protože se v něm poprvé setkáváme s Narnií - nějak tak to stojí na obálce, nebudu to tady doslova citovat. Každopádně si myslím, že to je velká pravda, protože z tohoto dílu vyplývá dobrodružství, které se odehraje v následujícím díle a také tam začíná pro druhou knihu ta nejdůležitější zápletka.

Po dočtení knihy budete určitě překvapeni, jak rychle jste knihu zdolali. Ale to není nic překvapivého. Přestože autor napsal tento příběh pro děti 9+, je to kniha až s neuvěřitelně čtivým stylem a motivem, že je naprosto nemožné nepropadnout jejímu kouzlu. A na to že už měl autor napsanou skoro celou sérii a pak se pustil do prvního dílu a všechno zvládl vysvětlit - smekám.

Narnie je v podstatě knížka s náboženským motivem. Zakladatel Narnie je něco jako náš pán Bůh a v dalším díle je to už naprosto nepřehlédnutelné s tím vším co se v něm odehrálo.

Děj v knize je svižný a jednoduchý, ale přestože je kniha psána pro menší děti, není děj průhledný, což doopravdy oceňuji. U většiny knih pro mladší není problém si domyslet, co se asi bude dít dál, ale mezi ty Narnie rozhodně nepatří. Doopravdy výborný je ale konec - ne že byste ho tak trochu neočekávali - ale strašně moc se mi na něm líbilo, jak hezky už si autor uvedl díl druhý a všechno nám to čtenářům tak hezky vysvětlil.

Obálka ke knize je podle mě dost trefná. Pamatuji si, jak jsem se v ní jako malá tak trochu nevyznala. Ale je na ní všechno to důležité, co je i v knize. Jsou tam prsteny, spousta stromů, lví hlava a hodně důležitá jsou ta jezírka. Zkrátka nad obálkou, když se zamyslíte, logicky si můžete vyvodit, aniž byste četli anotaci, o čem kniha bude. Těžko říct jestli je to plus nebo mínus. Ale zase když si knihu nepřečtete, nemáte šanci pochopit, co to na obálce znamená, takže je to v podstatě jedno.

Kniha se mi moc líbila. Já mám celkově pro tuto sérii už od třetí třídy velkou slabost. Už tehdy se mi strašně líbila a teď kdykoliv mám takovéto kritické období, kdy se mi moc nechce číst, prostě sáhnu po Narnii a nějaký díl si v klidu přečtu. Nemyslím si, že by byl nějaký díl lepší než jiný a tak, protože jsou prostě všechny stejně důležité. Knihu všem vřele doporučuji. Dokonale u ní zapomenete na to co se děje a pocit jako by ste byli zase malými dětmi je k nezaplacení!

Moje hodnocení: 8/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

2 komentáře:

  1. Sranda :) ešte som nikde nevidela, že je Narnia knižka s náboženským motívom :) zaujímavé, dačo na tom bude :) Ja by som najprv sfilmovala túto knihu a nezačínala druhou, ktovie, asi sa im v Hollywoode zdala nudná...a pritom sa mi páčila viac ako niektoré sfilmované...

    OdpovědětVymazat
  2. akurát ju čítam, ale veeeľmi pomaly 8D
    niežeby ma nebavila, ale neviem, čítam ešte aj Paranormálové 2 a to ma baví viac 8D

    OdpovědětVymazat