čtvrtek 23. srpna 2012

Proroctví sester - Michelle Zinková

Série: Proroctví sester
Díl: první
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 368

Starobylé proroctví rozdělí dvě sestry - jednu dobrou, jednu zlou. Která zvítězí?
Sestry Lia a Alice Milthorpeovy právě osiřely. A právě se staly smrtelnými nepřáteli. Podivné znamení, které Lia objeví na svém zápěstí, smrt rodičů, děsivé sny, skrývaná rodinná tajemství i jeden pohledný mladík - to vše jsou dílky skládačky, kterou předpověděla temná věštba. Jedna je Strážkyně, druhá Brána... Lia ví, že ona je Strážkyní, jež má zabránit proniknutí Zla na tento svět. Ale potom odhalí tu nejkrutější pravdu.
Lia i Alice ještě neví, komu mohou důvěřovat.
Vědí pouze, že nesmí věřit jedna druhé.
Proroctví sester je určitě jedna z těch knih, co vás zaujme pouhým pohledem na obálku. Potom, když už ji držíte v rukou, je naprosto neodolatelná! Na obálce by měly být sestry: Alice nalevo, Lia napravo. Akorát úplně nerozumím, proč když je to vlevo Alice, má modré oči? Ty zelené oči, které má Lia, je právě jako jedna z mála věcí pojí. Řekněme, že dívka vpravo je opravdu Lia. V očích má takový ne přímo vyděšený výraz, ale možná pochyby a nerozhodnost nad její rolí v proroctvím. Naproti tomu Alice vypadá vyrovnaně  a možná jistá Alicina chladnost vůči své vlastní roli. Když sundáte papírový přebal, je na přední straně knihy znamení podobné tomu, co má Lia. Nádherně jsou také zdobené stránky uvnitř knihy. Celkově, co se vzhledové stránky knihy týče, je velmi vydařená a propracovaná.

Kniha začíná na pohřbu Liina otce, který umřel v pokoji její matky a jeho smrt jí i blízkým přijde podivná. Otce navíc neztratila jenom dvojčata Alice a Lia, ale také jejich mladší bratr Henry. S rodinou vždy žila matčina sestra, teta Virginie. Starala se o děti, když jejich matka umřela a jejich otec byl na cestách. Teď jsou všechny povinnosti kolem domu a dětí na jejích bedrech. Lia je zasažena ztrátou svého otce a jako by s jeho smrtí definitivně ztratila i sestru Alici, která působí dojmem, že ji smrt otce nijak zvlášť netrápí. Do toho se plete od pohřbu najednou mnohem více zřetelné znamení na ruce a podivné sny o létání. Jednou, když se probudí a najde svou sestru sedět v kruhu svíček, snad při nějakém rituálu, rozumí všemu ještě méně. Navíc její blízký přítel James najde u nich v knihovně knihu, o které Lia svého otce nikdy neslyšela říct jediné slovíčko. Kniha je napsána v latině, a když pro ni James text přeloží, dozvídá se z něj o dávném proroctví dvou sester. Velmi brzy jí dochází, že je proroctví pravdivé, a že to ona a její sestra Alice jsou ta dvojčata. Strážkyně a brána. Ale které vlastně náleží, jaká úloha? A jestliže je Lia Strážkyně, zvládne svou sestru zastavit aby na zem nepovolala další Duše a nebo dokonce jejich vládce Samaela?

Těžké břímě, které oběma sestrám tak zkomplikovalo život. Každá se, ale se svoji částí vypořádá jinak, což je obě staví na opačné strany proroctví. Postupem knihy s Liou odkrýváme tajemství sahající daleko do historie - až na samý počátek. Bohužel úlohu v proroctví nelze odmítnout. Jejich úloha byla stvrzena jen co se s problémy probojovaly na svět. Je to dědictví, které jim předala jejich matka.

Příběh se odehrává v Americe devatenáctého století. Trochu zvláštní a velmi neobvyklé. Takováto doba obvykle do titulů fantasy není vměstnána. V této knize to ale vůbec nevadí. Dodává jí to na odlišnosti a neobyčejnosti. A také je skvělé odpočinout si od všech těch andělů, upírů a novodobých vynálezů, které se na nás valí ze všech koutů světa.

Sestry se při hledání svých odpovědí příliš netrápí tím jestli je to něco vhodného pro dospívající dívky z dobré rodiny. Přestože se příběh odehrává v devatenáctém století na mluvě to není příliš znát. Nějaká slova a určitě spisovnost tam jsou, ale kniha je srozumitelně sepsána a čtenářům nemůže dělat problémy pochopit oč jde.

Kniha je prvním dílem, podle mého velmi nadějné trilogie, v které o nečekané objevy a zvraty není nouze. Jde hodně o zvraty toho typu, kdo dřív získá informace, které se dají využít, jak k dobrým tak i k velmi špatným účelům a která ze sester nakonec bude ta úspěšná. Přesto se v knize vyskytuje několik málo momentů, kdy obě sestry zapomínají na nově nabité role a jsou jenom obyčejnými sestrami. Obě mají svůj vystavěný charakter. Průběhem knihy se každé z nich charakter pochopitelně mění a vyvíjí.

Jen mě trochu mrzí, že některé situace byly popsány až do zbytečných detailů a jiné, které by se daly lépe rozvinout, zůstaly nerozvinuté. Ale to knize určitě neubírá na přitažlivosti a promyšleného děje. Kniha je navíc, přesto v jaké době je napsána, velmi blízká té dnešní. Lia jako obyčejné dívky řeší otázky školy, přátelství, lásky a touhy. Kdyby nebylo toho zpropadeného proroctví, žila by úplně normální život se svojí rodinou. Jenže geny tady mluví jasně.

Ještě bych chtěla něco říct ke konci této knihy. Nebylo to špatné. Ale nebylo to dobré. Určitě to měla autorka dobře promyšlené a samotnou ji určitě ranilo, co musela napsat. Osobně si myslím, že ta scéna měla jenom utvrdit, že každá ze sester je na jiné straně.

Kniha ač jsem se snažila příliš nečekat, se mi líbila. Je psána takovým zajímavým stylem, který mě chytil a nepustil. Snad na tom mělo i podíl to v jaké době se to odehrávalo. Chápu, že kniha nesedne každému. Ale někomu, kdo by si chtěl přečíst něco nového, neobvyklého - knihu bez váhání doporučuji, protože si myslím, že zrovna někoho takového by příběh mohl nadchnout a pohltit jako mě.

Moje hodnocení: 8/10

1 komentář:

  1. Tuhle knížku doma mám už asi rok. Začala jsem jí číst, ale pak jsem na ní nějak zapomněla. Budu muset začít odznova. :) Díky za připomenutí.

    OdpovědětVymazat