úterý 28. srpna 2012

Pád - Lauren Kate

Série: Andělé
Díl: první
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 320

Sedmnáctileté Lucindě se do internátní školy Meče & kříže vůbec nechce. Není divu: spíš než obyčejná internátní škola je to polepšovna pro mladistvé delikventy. Premiantka z prestižní novoanglické přípravky skončila v ponurém prostředí georgijských močálů kvůli úmrtí chlapce, k němuž došlo na jejím prvním (a jediném) rande v životě - úmrtí, které nedokázala uspokojivě objasnit ani ona, ani policejní vyšetřování. Luce sama nechápe podivné věci, které se kolem ní odmalička dějí. Ví jen, že kdykoli se vynoří temné stíny, které nikdo jiný nevidí, vždycky dojde k něčemu strašnému.
Polepšovna je právě tak stresující a pochmurná, jak Luce předpokládala: mříže, ploty s ostnatým drátem, chátrající komplex budov se starým hřbitovem z občanské války, ale hlavně drsní spolužáci a spolužačky. Až na jednoho. Daniel Grigori upoutá její pozornost na první pohled, jenže tenhle povýšený mladík se o ni podle všeho vůbec nezajímá. Luce nechápe, proč je jí tak povědomý a co ji nutí ho neustále sledovat, hledat si o něm informace a špehovat ho. A nechápe ani to, že kdykoliv se ocitne v nějakém nebezpečí, Daniel se záhadně objeví vedle ní. Navíc se o ni začne zajímat i atraktivní zelenooký Cam, který je stále neodbytnější. Matou ji i místní dívky - divoká Arriane, která se chová potrhle a nevyzpytatelně, baculatá Penn, která rak ráda strká noc do cizích věcí, nebo krásná barbína Gabe, s níž se Daniel zřejmě schází... A pak se temné stíny z její minulosti vynoří v příšeří chodeb Meče & kříže a podivné tragické nehody se začnou odehrávat i tady. Kolik spolužáků bude ještě muset zemřít, než Luce odhalí pravdu o svém osudu?


Nikdo mi nenamluví, že ho na knize jako první neupoutala obálka. Je sladěná do nádherných temných odstínů modré a černé a výsledek je prostě dokonalý. Obálka nám vyloženě slibuje, že se kniha bude odehrávat v podobně temném a ponurém prostředí. Dívka má být určitě Luce, když měla ještě dlouhé vlasy. Font písma se s obalem nijak netříská, vypadá přirozeně, což se o některých knížkách rozhodně říct nedá. Kniha má také hezky zdobené první stránky u každé začínající kapitoly. Zkrátka obálky k sérii Andělé jsou velmi hezky udělané a je vidět, že si s nimi někdo dal tu práci.


Luce, která sama neví, co se stalo tu noc, kdy zemřel Trevor, se ocitá v pochmurném prostředí polepšovny Meče & kříže. Hned první den se seznamuje s novými spolužáky: s potrhlou Arriane, drsnou Molly, Camem, který má o ni od prvního okamžiku velký zájem, milou rozumnou Penn a Danielem, do kterého se od první chvíle, ač se zdá, že mu nijak nepadla do oka, zakoukala. Navíc má neodbytný pocit, že už se spolu někdy setkali a že ho odněkud zná. Normální dívku by nejspíš i přes sebehezčí vzhled takový kluk začal odpuzovat a nebo by přinejmenším ztratila hezky rychle zájem. Ale Luce se o Danielovi snaží zjistit víc a víc s pomocí kamarádky Penn. Do všeho se navíc plete zelenooký přitažlivý Cam, který je na rozdíl od Daniela milý a přátelský.

Tak a jak vyplývá už z anotace, máme tu další nový neotřepaný milostný trojúhelník. Dalo by se říct, že je to vlastně dost jednoduchý trojúhelník. Cam chce Luce - Luce chce Daniela - a Daniel má buď Gabe nebo o nikoho nejeví zájem. Tak mě napadá, že jsou ti chudáci v dost zoufalé situaci. Jenže když knihu čtete tak je vám hned jasné, jak takový trojúhelník dopadne. Možná s tím všichni nesouhlasí, ale o tom celá ta kniha zkrátka je.

Hlavní hrdinka Luce je dost nesmělá, stydlivá a možná právě tou svojí přirozeností si získává srdce hromady čtenářů na celém světě. Mé si teda získala. Čas od času je hezké, uvolňující číst o nějaké stydlivé holce a ne žádné drsňačce. V knize bylo i pár takových okamžiků, že kdyby stále Luce vedle mě, přetáhla bych ji tím nejtěžším, co bych měla po ruce po hlavě aby nedělala žádné podobné blbosti. Přesto musím říct, že jsou autorkou vykreslené postavy dost jednoduché. Když už mají nálepku hodný/á, zlý/á, je velká pravděpodobnost, že přesně ta nálepka jim už zůstane.

Kniha je vyprávěna v třetí osobě, ale stejně je kniha vyprávěna jako by samotnou Luce, protože myšlenek na Daniela se ne a ne zbavit. I když Luce by si určitě nevšímala až takových detailů, do kterých něco bylo popisováno. Autorka, ale píše velmi poutavým stylem. Od knihy, když už si k ní sednete a když se vám místy  snad zdá i nudná, se prostě nejde odtrhnout. Ať jsou někdy myšlenky na Daniela - sice mu fandím, o tom žádná - sebevíc otravné, Luce vlastně docela chápu. A strašně dobře promyšlená je i základní zápletka knihy. Bohužel jsou ve vyprávění někdy takové trhliny. Protože - nezlobte se na mě - myšlenek na Daniela, který jako by nevěděl, co vlastně chce, je někdy prostě moc. Víc akce, víc zvratů, možná by to knize ještě více pomohlo. Ale této knize se to nedá vyčítat - je to taková romantická knížečka, která neurazí a je doopravdy dobře napsaná.

S čím ale u knihy nemůžete počítat je přílišný humor. Autorka vlastně celou svou knihy vede v dost vážném duchu. Místa, kde byste se mohli smát, jsou většinou ta, kde se zrovna vyskytuje Arriane, někdy Cam a snad i Penn. Obálka, ale nic nenapovídá o tom, že by kniha měla být komická. Jde především o city a o tajemno a to se autorce povedlo.

Upřímně nejlépe napsaná část knihy je ta, kde se ještě ani jednou nemihlo Danielovo jméno. Soucítila jsem s hrdinkou, litovala jsem, že musela skončit na takovém hrozném místě, pochmurnost toho místa jsem prožívala s ní a doufala jsem, že zamilování, zbláznění (doslova!) a sledování Daniela, že to všechno začne tak nějak postupně. Ale Luce se do něj hned bezhlavě zamilovala a tím celá tajemnost a pochmurnost z příběhu postupně vyprchala a šlo jenom o city. Navíc celou knihu víme, že tam má být něco s anděli a pořád čekáme, kdy tam o nich konečně něco padne.

Příběh je někdy možná trochu přitažený za vlasy. Třeba že se rodiče Luce více nezajímali o místo, kde bude jejich dcera přežívat a nechali ji tam! Nebo že všichni ze školy byli tak poslušní a nikdy nešli do lesa, kde bylo jezírko. A takových trochu zvláštních věcí by se dalo najít víc. Jenže co je v příběhu vážně skvělé je to, jak si autorka umí hezky pohrát s romantickými okamžiky. Sice to místy bylo trochu přehnané nebo tak, ale zase toho tam nebylo tolik aby se to člověku zprotivilo.

Myslím, že kniha nejvíc zklamala ty, co až příliš důvěřovaly temné obálce a mysleli si, že děj knihy bude přesně takový. Ano děj je zajímavý, napínavý a začátek i odpovídal přebalu knihy, ale romantika to dost pokazila, takže se nedivím, že kniha mnohé čtenáře prostě zklamala. I mně se napoprvé moc nelíbila, ale teď když jsem ji četla po druhé jsem na ni tak nějak změnila názor a kniha se vyhoupla do vyšších příček. Knihu bych zařadila mezi oddechové romantické knížky, která by určitě měla dostat šanci.

Moje hodnocení: 8/10

1 komentář:

  1. Pěkná recenze. :) Tahle knížka se mi docela líbila, ale ještě jsem nějak nesebrala odvahu pustit se do pokračování. Daniela jsem vůbec neměla ráda a celou dobu spíš fandila Camovi, přestože jsem věděla, jak to skončí. Luce mi na druhou stranu přišla strašně sympatická a správně ztřeštěná. Souhlasím s tebou, že to bylo místy přitažené za vlasy, ale co už. :)

    OdpovědětVymazat