středa 8. srpna 2012

Já a pan Darcy - Alexandra Potter

Nakladatelství: Kristián
Počet stran: 290

Po sérii katastrofálních vztahů se Emily rozhodla odpočinout si od všech "dnešních" mužů. Věnovat se chvíli sama sobě, dát si skleničku vína a strávit zas nějaký čas četbou milovaného románu Pýcha a předsudek. Vrátit se do časů pana Darcyho, kdy muži byli oddaní, čestní a elegantní.
Když ji nejlepší kamarádka pozve na týdenní dovolenou do Mexika, přetékající margaritou a exotickými milenci, dá Emily přednost výletu do míst, kde žila Jane Austinová. V autobuse plném penzistů je jasné, že tady muže svých snů nepotká. Slibně nevypadá ani mizerně naladěný novinář, nedobrovolně vyslaný napsat článek, proč byl pan Darcy zvolen "NEJ" mužem všech dob. Když Emily vstoupí do pokoje a ocitne se tváří v tvář samotnému panu Darcymu, všechny dívčí sny se náhle začnou plnit...Kniha určitě upoutá všechny už na první pohled. Má nádhernou obálku - barvy nejsou nijak kýčovité, ladí k sobě, květy, styl písma a pak už konečně pan Darcy, o jehož rameno se opírá Emily. Obálka už vlastně tak nějak vypráví o příběhu. O tom že Emily je beznadějná romantička a o panu Darcy sní už dlouho. Mám pocit, že naše české obálky jsou čím dál hezčí a hezčí! A knihy Alexandry Potter nejsou díkybohu výjimkou. Určitě se mnou budou všichni souhlasit, že jsou mnohem hezčí než originální.

Emily jede na zájezd do Anglie po stopách slavné spisovatelky Jane Austinové. Kufr má napěchovaný knihami. Autobus je plný starých žen, které jako mnoho dalších sní o panu Darcym. Na poslední chvíli přijede i novinář Spike. S Emily si nepadnou zrovna dvakrát do oka.

V domě Jane Austinové se poprvé setkává tváří v tvář s panem Darcym. Ovšem Emily rozhodně neuznává, že by to skutečně byl ten úžasný, tajemný pan Darcy. Spíše si myslí, že je to jenom někdo, kdo se má v domě autorky za úžasného hrdinu vydávat. Po prvním setkání v ní zanechá herec kladný dojem. Brzy však zjišťuje, že to skutečně musí být pan Darcy. Kdo by totiž zvládl tak výborně zahrát pana Darcyho?  Sám pan Darcy jistě ano. Emily se začínají plnit všechna její romantická přání...

Kniha je psaná lehkým svěžím stylem. Kdo však četl Pýcha a předsudek (i kdo nečetl) není pro něj nijak těžké uhodnout jakým směrem se bude kniha dále ubírat. Objevuje se tam i dost nejasností nebo prostě blbosti. Jednou autorka mluví o Spikovi jako chlapovi s pneumatikou a o týden později jako o chlapovi s vypracovanými svaly. A takových věcí se tam dalo najít více, což je velká škoda.

Od příběhu jsem upřímně čekala něco úplně jiného. Tak nějak jsem očekávala, že pan Darcy zapadne do naší doby, a že to bude víc realistická kniha. Místy bych to, ale směle zařadila do fantasy.

Jako další mě dost překvapilo, jak pomalu to Emily myslí. Neviděla žádné podobnosti mezi svým životem a svou nejoblíbenější knížkou! Tak jsem čekala, kdy to té hrdince se zpožděním dojde. Řekněme, že na můj vkus jí to opravdu trvalo!

Pýcha a předsudek jsem bohužel nečetla. Ale jak už jsem psala, když se zamyslíte děj je opravdu velmi jednoduchý a průhledný. V knize jsou totiž útržky, kdy si Emily čte a z jejích myšlenek vám úžasně vyplyne zbytek. Nad touto knihou zkrátka nesmíte moc přemýšlet, jinak vám dojde spousta nesrovnalostí a také si pak vůbec neužijete autorčin smysl pro humor.

Knihu doporučuji těm, co si chtějí přečíst něco u čeho nemusí tolik přemýšlet a stále budou v obraze. Jinak se kniha čte opravdu dobře. Co jsem tak četla, má kniha spíše kladné ohlasy a momentálně je to jedna z nejprodávanějších knih, ale to není nic divného, když byla tolik propagovaná.

Moje hodnocení: 8/10

1 komentář:

  1. To zní jako prznění jedné z mých nejoblíbenějších knížek. :D ... Radši se to ani nebudu pokoušet někdy číst. :D

    OdpovědětVymazat