neděle 5. srpna 2012

Dcera kostí a dýmu - Laini Taylorová

Série: Dcera kostí a dýmu
Díl: první
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 368

Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. To nejpodivnější o ní netuší ani její nejlepší kamarádka Zuzana. Modré vlasy si nemusí barvit, jsou takové odjakživa. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo neví, že tato magická stvoření jsou ve skutečnosti její rodina. Hovoří mnoha jazyky, ovládá však i takové, kterými běžní smrtelníci nemluví. Na obou dlaních má záhadné tetování očí, z kterých občas vychází nadpřirozená síla.
Do Prahy přichází a odchází za svým zvláštním posláním skrze tajemný portál, který otevírá žena s tělem hada. Na cestách po celém světě, kam ji posílá mocný Brimstone kupovat lidské zuby, si Karou všimne, že na portálech se objevují vypálené otisky ruky, které tam zanechává podivná okřídlená bytost. V Marrákeši se poprvé setká s tím, kdo stojí na opačné straně: s andělem.
Díky krásnému Akivovi se o sobě dozvídá šokující a bolestnou pravdu. Jenže seraf a chiméra se do sebe zamilují i přesto, že jejich láska již jednou rozpoutala válku mezi světy.Tato kniha vás určitě přinutí k přečtení už tím, že se příběh odehrává v Praze. Vlastně je docela zvláštní číst o našem hlavním městě v tomto žánru a od autorky, která nepochází z Česka. Člověk už si zvykl, že jsme v těchto knihách neviditelnými. Přesto jsem ráda, že si na naši malou zemičku konečně někdo vzpomněl. Praha je tam vykreslena jako krásné tajemné město. To zahřeje u srdce. Vybraná česká jména byla sice trochu pokulhávající, ale tato drobnost se lehce opomíjí.

Pro někoho je možná trochu matoucí, jak se skáče z přítomnosti do minulosti. Kniha je sice v er formě, ale je vyprávěná dvěma pohledy. Andělem Akivou a Karou, jejíž jméno znamená naděje.

Občas, ale cítíte, že tak úplně nevnímáte. To když pomine těm zajímavým scénám, kde se něco děje. Některé scény vyloženě hltáte a pak jsou stránky, které prostě nevnímáte.

Svět andělů a chimér, který autorka vymyslela, je hodně originální. Ovšem celou dějovou linii, když se nad tím tak zamyslíte, tvoří láska Karou a Akivy, jak už je jasné z anotace. Proto pro bystřejší čtenáře, nebylo nijak velkým problém, prohlédnout, jakým směrem se bude děj odehrávat.

Karou je poměrně silná osobnost. Některá její přání jsou však dost neuvážená. Nedovedu si třeba představit, že bych si přála modré vlasy. To doopravdy ne! Někdy je dost dětinská a k novým věcem se staví dost nepříjemně. Třeba jak bojovala s Akivou - to jsem myslela, že do knihy vtrhnu a utrhnu jí hlavu.

Opravdu hodně zajímavé je, ale číst o tom nepřátelstvím andělů a chimér, o jejich nepřátelství, a co k němu vedlo. Zajímavé jsou ale i mince, které plní přání, a které dostává zákazník za zuby všech zvířat i lidí. To bylo hodně originální a nečekané.

Nejsympatičtější  postavou byla asi Zuzana. Svým bezprostředním smyslem pro humor a také přátelstvím mezi ní a Karou, které neskončilo ani když Zuzaně řekla pravdu, která je na jednu stranu dost šílená.

Akiva mi k srdci zrovna nepřirostl. Ale není ani zrovna špatný. A ke Karou se jistým způsobem i docela hodí. Jejich vztah by se dal nazvat láskou mezi andělem a ďáblem. Takže zase zakázaná láska, která to se svým prosazováním neměla lehké v minulosti a přítomnost k ní také není nijak shovívavá.

Obálka ke knize je určitě hezčí než je originál. Je na ní pochopitelně Karou - ty modré vlasy mluví za vše. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že je obálka dost obyčejná, ale v té jednoduchosti je vlastně to největší kouzlo. A přes tu jednoduchost je vidět, že si s ní dost pohráli.

Na knize je určitě víc kladů než záporů. Aspoň já to tak tedy vidím. Spousta lidí si myslí, že kniha není nic moc extra, ale na druhé straně jsou zase ti, kterým kniha připadala přinejmenším hodně zajímavá. Když vás nezaujme láska Karou a Akivy, která je sice hodně v popředí, další díly si určitě nenecháte ujít abyste zjistili, jak to nakonec bude s válkou mezi serafíny a chimérami. Kniha určitě stojí za přečtení, protože je v ní mimoděk něco naprosto nového a neotřepaného.

Moje hodnocení: 7/10

1 komentář:

  1. Pěkná recenze :) *Doporučovala si mi knížky od Lenky Lanzcové a musím říct , že máš vkus holká já její knížky miluju !! :) Četla jsi už Čas něhy a Potížistka ?? Ty jsou moje nejoblíbenější :))

    OdpovědětVymazat