pátek 31. srpna 2012

Ďáblova lest - Arnošt Vašíček

Nakladatelství: Česká televize
Počet stran: 208

Studentka archeologie jen náhodou unikne podivné smrti a je nalezena v posttraumatickém šoku. Tajemné magické symboly, které jí kdosi namaloval na tělo krví, nasvědčují, že nepůjde o obvyklý kriminální případ. O pomoc při vyšetřování je požádán znalec satanských sekt a specialista na okultismus doktor Runa. Pátrání ho přivádí do bývalého benediktinského kláštera v Podlažicích, kde dívka spolu s dalšími studenty a pedagogy pracovala na archeologických vykopávkách. Zatímco policie objevuje další oběti, Runa zjišťuje, že stejné magické znaky se nacházely i na nedávno odkrytých hrobech uprostřed kláštera. Ostatky, které v nich byly uloženy, nepatřily pouze řeholníkům, jak nařizovaly regule, ale i ženám a dětem. Jak závažný musel být důvod, aby byly porušeny přísné předpisy řádu? Šlo rovněž o oběti zločinů? Souvisí jejich smrt před více než sedmi sty lety se současnou sérií rituálních vražd? Jakou roli v tom hraje Ďáblova bible, která vznikla za více než zvláštních okolností právě v podlažickém klášteře? A jakou lest v ní nastražil ďábel na ty, kteří mu uvěřili?

Možná víte, že kniha byla Českou televizí natočena a film je rozdělen na tři díly. Ve filmu - který jsem bohužel viděla dřív než jsem četla knihu - jsou jisté repliky navíc. Možná pro zvýšení humoru nebo možná aby přibylo více akce. Jestli jste film viděli, tak vás můžu ujistit, že Sumara rozhodně nemá minulost jakou má vykreslenou ve filmu. Jeho život je podle mého až na práci policajta docela nudný.

Kniha, kterou si v knihovně půjčila sestra, mě zarazila svou obálkou. Ani nevím, co jsem na ní čekala. Možná ďáblovu hlavu nebo staré knihy nebo vážně nevím, proč mě ta obálka tak překvapila. Možná proto že když už jsem viděla film, tak název, který zakrývá ten obličej, tak nějak ignoruji a jako bych přesně viděla toho padoucha, co měl všechno tak dokonale naplánované. Zkrátka si nejsem tak úplně jistá jestli byla volba obálky správná. Ale zase je pravda, že ten kdo neviděl film si žádnou postavu z knihy z tou na obálce nespojí, takže stejně nic zásadního vědět nebude.

První o kom v knize čteme je Eva, která se probudila před jakousi jeskyní. Podaří se jí utéct. Když utíká přes silnici, málem ji zajede auto. A tak se Eva ocitá v nemocnici. Auto jí naštěstí nic neudělalo. Na těle má jenom škrábance, jak utíkala lesem. Jenže to není všechno. Na břichu má nakreslen zvláštní symbol a na čele jeden mnohem výmluvnější. Případ je předán policii. Sumarovi je doporučen doktor Runa, který se zabývá vším, co souvisí se satanismem a luštěním tajemných symbolů. A tak je doktor Runa zatažen do vyšetřování. V pátrání se dostávají i do kláštera v Podlažicích, protože je to poslední místo, na které si Eva z toho osudného dne vzpomíná. Objevují se další oběti a doktor Runa najde podobné znaky na hrobech v klášteře. Souvisí mrtvá těla v klášteře se sérii vražd, co se odehrávají nyní? Do všeho se navíc dostává Ďáblova bible - největší kniha na světě, která byla sepsána za záhadných okolností přímo v Podlažicích? Všechno totiž svědčí tomu, že pachatel postupuje podle jakéhosi řádu, podle něhož si vybírá své oběti.

Na začátek bych ráda řekla, že kniha je ze začátku snad trochu chaotická. Chvíli autor mluví o Evě, potom je u Sumary a Šímové - tu má Sumara na starost, protože je po škole - pak je v klášteře. Zkrátka je to dost zmatené a v průběhu knihy se to nemění. Ale po několika kapitolách, které jsou opravdu krátké, si na ten styl zvyknete a později si i uvědomíte, že skákání od jednoho k druhému ještě víc zvyšuje vaše napětí. A navíc autor má takový svůj styl, kterého se drží. To vím i z jiných autorových knížek.

Kniha má občas pro někoho možná až vyčerpávající popis jistých věcí nebo událostí co se staly. Někdo koho příliš nezajímá historie, bude možná z knihy trochu otrávený, i když je tak dobře napsaná. Já sice také nejsem nějaký historický nadšenec, ale informace, co se v knize vyskytovaly, byly místy opravdu zajímavé a objevné. Tolik informací bych si třeba z hodiny dějepisu určitě neodnesla. Třeba o Ďáblově bibli jsem - ne nikdy neslyšela, to by bylo vážně divné vzhledem k tomu, že je to největší kniha, že? - ale nikdy jsem o ní nepřemýšlela.

Ani není příliš těžké pochopit, proč byly místem v knize zvoleny zrovna Podlažice. Bývalý klášter je krásně zrekonstruovaný - teda když jsem tam byla, podle mého by neuškodilo ho ze zadní strany posíct, ale byl doopravdy nádherný. Kvůli filmu jsme k němu na dovolené vlastně zavítali.

Strašně ráda bych ke knize napsala ještě něco víc. Jenomže se bojím, že se rozepíšu a prozradím informace, co se odhalují až v průběhu knihy. A o to sladké objevování bych vás přece nemohla připravit. Strašně mě ale mrzí, že jsem dřív viděla film než jsem četla knihu, protože jsem vždycky předem věděla, co se bude dít dál. A velmi brzy mi došlo, že jedna zápletka z filmu v knize není. Musím ale říct, že tam nebyly nějaké extra velké rozdíly, což je dobře. A teď jenom můžu říct, jak naštvaná jsem byla - to jsem u takovýhle knížek vždycky - když jsem zjistila, kdo je pachatel, i když jsem to předem věděla. Knihu si určitě přečtěte, protože - já vlastně nevím. Možná abyste věděli, kdo to udělal?

Moje hodnocení: 8/10

Žádné komentáře:

Okomentovat