středa 25. července 2012

Dokonalý pár - Ally Condieová

Série: Matched
Díl: první
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 328

V dokonalém světě o všem rozhodují Správci - koho budete milovat. Kde budete pracovat. Kdy zemřete.
Cassie vždy věřila, že rozhodnutí Správců jsou správná a podřídit se jim je jen malou daní za dlouhý život, skvělou práci a ideálního partnera. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý... dokud se na displeji s jeho portrétem nakrátko nemihne tvář někoho úplně jiného.
Cassie musí najednou řešit obrovské dilema - volit mezi Xanderem a Kyem, jediným životem, jaký kdy poznala a dovedla si představit, a cestou, po níž se dosud nikdo nevydal. Musí volit mezi dokonalostí a citem, který možná dokonalý není, zato je však upřímný.
Pokud si zvolí lásku, dokáže jí také před správci uchránit?


V den, kdy má Cassie narozeniny, také zjistí jakého partnera jí Společnost vybrala. Den, o kterém Cassie vždycky snila. Má strach, ale věří, že Společnost vždy dělá správná rozhodnutí a nemá sebemenší pochybnosti. Přece jen: Společnost zbavila svět nemocí a Společnost vám zajití dlouhý a šťastný život.
Na banketu je k ní oficiálně přiřazen její nejlepší kamarád Xander. Nevěří, že by na mikrokartě s informacemi o jejím budoucím partnerovi mohlo být něco, co o něm neví. Jenže na portu se na chvíli objeví tvář někoho úplně jiného. A co nejhorší: Cassie ho také zná. Ky Markham. Od toho okamžiku se o něj začne Cassie více zajímat, ač je Správci ujištěna, že vše je v pořádku a jejím partnerem je nadále Xander. I Ky jí však věnuje mnohem víc pozornosti než, kdy předtím. Oba cítí, že vzniká něco nového a krásného.

Cassie si najednou není vůbec jistá jestli má být skutečně jejím partnerem Xander. Touží sama rozhodovat o tom, co bude jíst, kde bude běhat, s kým bude žít. Leč se Společností není radno si zahrávat.

Ze začátku mi nebylo tak úplně proti mysli, že bych žila v té Společnosti. Ale postupem času se samozřejmě začne vybarvovat a řeknu vám, že ta Společnost je něco naprosto ohavného! Průběhem knihy zjišťujeme, co všechno Společnost ovládá a jak jsou vůči ní všichni loajální. Všechno co Správci poručí, je totiž správně. Tohle všechno, co autorka dokázala vytvořit, je něco naprosto skvělého, protože to působí tak reálně!

Cassie je ze začátku opravdu hodně loajální vůči Správcům a celé Společnosti, ale k téhle knize to prostě patří. Vlastně k celému příběhu. Od mala Společnosti důvěřovala a věřila, že je to nejlepší způsob života. O jiných způsobech vlastně ani neuvažovala. Proto chápu, že muselo být velmi těžké zjištění, že ani tato Společnost není až tak dokonalá. Ale bylo úžasné společně s Cassie zjišťovat, jak to vlastně je. Ky postupně svěřuje Cassie, jak to bylo s jeho životem dřív. Společnost nepřipouští ani žádnou kreativitu – spíš bych řekla, že je to všechno dost stereotypní – preferují dokonalost. Máte dovoleno poslouchat sto písní, sto básní, sto obrazů. Každý má své místo, z kterého není úniku.
Musím především říct, že tato kniha se mi opravdu hodně líbila. Série by měla mít tři díly. Nemůžu se dočkat až vyjde druhý, protože konec téhle knížky, byl vážně něco.
Matched, jak se jmenuje kniha v originále, znamená něco jako Uzavřeni. Když jsem se dozvěděla, že kniha vyjde v češtině dost mě zajímalo, jak se poperou s tím názvem a myslím, že název Dokonalý pár se ke knize hodí zkrátka dokonale.
Kniha má perfektní obálku a jestli stále váháte nad koupí knihy, tak vás ujišťuji, že obsah rozhodně nezklame. A jestli už jste rozhodnutí tak můžu říct jen: jak to budete mít doma, čtěte! :)

Moje hodnocení: 10/10

Žádné komentáře:

Okomentovat